Trwa ładowanie...
d3u484w

Najnowsza projekcja wspiera scenariusz ograniczania inflacji w średnim okresie - RPP (opinia)

09.11. Warszawa (PAP) - Najnowsza projekcja inflacyjna wspiera scenariusz ograniczenia inflacji w średnim okresie za sprawą niższej dynamiki PKB w warunkach zacieśnienia fiskalnego...

d3u484w
d3u484w

09.11. Warszawa (PAP) - Najnowsza projekcja inflacyjna wspiera scenariusz ograniczenia inflacji w średnim okresie za sprawą niższej dynamiki PKB w warunkach zacieśnienia fiskalnego oraz wcześniejszych podwyżek stóp - napisała RPP w komunikacie po posiedzeniu Rady.

"Poniżej opinie:

PEKAO SA, WOJCIECH MATYSIAK (mail)

"Spodziewamy się, że do końca roku RPP nie zmieni stóp procentowych. Z uwagi na pogorszenie perspektyw aktywności gospodarczej, obecnie bardziej prawdopodobnym ruchem ze strony RPP są obniżki stóp procentowych. Argumentem przeciw szybkiemu wykonywaniu takiego ruchu jest osłabienie złotego, które sprzyja wzrostowi inflacji. Przypomnijmy, że we wrześniu i październiku bank centralny interweniował na rynku walutowym w celu wzmocnienia złotego. Obniżka stóp procentowych mogłaby niwelować skuteczność podjętych działań. Warto przytoczyć opinie niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej, mówiące, że w kolejnych kwartałach prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest większe niż obniżek, zwłaszcza jeżeli inflacja wskutek osłabienia złotego, będzie utrzymywała się powyżej celu.

d3u484w

Uważamy jednak, że gorsze dane ze sfery realnej, które mogą pojawić się już na początku 2012 roku mogą skłonić władze monetarne do poluzowania polityki pieniężnej. W sytuacji spowolnienia gospodarczego trudno znaleźć czynniki popytowe, które mogłyby wspierać utrzymywanie się inflacji na podwyższonym poziomie. Prognozowany spadek inflacji może być od początku 2012 roku ograniczany podwyżkami cen regulowanych (gazu, energii elektrycznej), a także wzrostem podatku akcyzowego. To jednak może dodatkowo przyczynić się do osłabienia konsumpcji w średnim okresie, ponieważ wzrost cen dóbr, na które popyt jest relatywnie sztywny, doprowadzi do ograniczenia wydatków gospodarstw domowych na inne towary i usługi. Rada Polityki Pieniężnej, kierując się w swoich decyzjach dotyczących stóp procentowych perspektywą spowolnienia aktywności gospodarczej i pogorszenia się sytuacji na rynku pracy oraz brakiem czynników popytowych wzmacniających presję inflacyjną w średnim okresie, może, w naszej ocenie, obniżyć stopy procentowe
już w pierwszym kwartale 2012 roku".

BANK MILLENNIUM (mail)

"W naszej ocenie podwyższona zmienność na rynkach finansowych oraz fakt, że kurs walutowy jest obecnie głównym zagrożeniem dla stabilności cen, będą powstrzymywały RPP przed zapowiedziami obniżek stóp procentowych. Sadzimy jednak, że jej kolejnym ruchem będzie cięcie stóp, którego spodziewamy się w pierwszej połowie przyszłego roku. Obniżki mogłyby być przesunięte w czasie, jeżeli inflacja na początku 2012 r. nie będzie spadała w oczekiwanym obecnie tempie".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (mail)

d3u484w

"Zgodnie z oczekiwaniami RPP utrzymała dziś stopy procentowe na dotychczasowym poziomie i można spodziewać się, że także w grudniu stopy nie ulegną zmianie. Rada ma obecnie kilka argumentów przemawiających za utrzymaniem dotychczasowych parametrów polityki pieniężnej - jest to nadal dobra sytuacja polskiej gospodarki (co potwierdzają publikowane dane miesięczne), wciąż przekraczająca górną granicę odchyleń od celu NBP inflacja oraz utrzymujący się na słabszych poziomach kurs złotego, dla którego obniżka stóp byłaby dodatkowym czynnikiem deprecjacji i tym samym zwiększałaby relację długu publicznego do PKB, utrudniając Ministerstwu Finansów zadanie utrzymania jej poniżej 55 proc. Choć w najnowszej projekcji inflacji podwyższona została prognoza wskaźnika CPI w przyszłym rok przybywa - w mojej ocenie - argumentów które skłonić mogą RPP do obniżki stóp procentowych pod koniec pierwszego kwartału 2012 r.: wyraźnie pogarsza się sytuacja gospodarcza w strefie euro, a EBC powrócił do łagodzenia polityki pieniężnej.
Podtrzymuję w związku z tym opinię, że w warunkach wyraźniejszego wyhamowywania tempa wzrostu gospodarczego w Polsce z początkiem 2012 r. i jednocześnie podążania inflacji w kierunku 2.5 proc., pierwszego cięcia stóp w Polsce można spodziewać się w marcu". (PAP)

map/ asa/

d3u484w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u484w