Trwa ładowanie...
zawody
21-09-2011 10:27

Najrzadsze polskie zawody

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął pomocnik kalibracji jelit naturalnych

Najrzadsze polskie zawodyŹródło: Thinkstockphotos
d3xoyha
d3xoyha

- Jeśli pracodawca decyduje się na poszukiwanie pracownika na stanowisko, którego nazwa jest rzadko spotykana lub zupełnie nieznana, wynika to najczęściej ze specyfiki danego przedsiębiorstwa – mówi Justyna Kostrzewska z serwisu szybkopraca. Jeśli jest to np. firma produkująca gry komputerowe, będzie potrzebowała testerów, czyli osób, które będą przechodziły kolejne rundy gier stworzonych przez projektantów. – Tego typu pracownicy mają bardzo wąski zakres obowiązków – dodaje Kostrzewska.

Występują również zawody o nazwie piecowy czy placowy. Do zadań pierwszego z nich należy wypiekanie świeżych bułek w starodawnym ludowym piecu w gospodarstwie agroturystycznym. Placowy natomiast musi strzec placu i parkingu chronionego. – Zdarza się, że specyficzne nazwy zawodów są pod względem zakresu obowiązków podobne do stanowisk częściej spotykanych – komentuje Kostrzewska. – Stanowisko piecowego możemy bez problemu porównać do zawodu piekarza, a placowego do ochroniarza – dodaje.

Na podstawie danych serwisu rekrutacyjnego szybkopraca została przygotowana lista pięciu najrzadszych zawodów spotykanych na polskim rynku pracy:

  1. Na pierwszym miejscu znalazło się stanowisko pomocnika kalibracji jelit naturalnych, na które rekrutacja odbywała się w Gorzowie Wielkopolskim. Jest to osoba biorąca udział w procesie produkcji wędlin, podczas którego różne części zwierząt poddawane są obróbce. Do obowiązków pracownika będzie należało mierzenie długości i szerokości zwierzęcych jelit. Jednak aplikację na ogłoszenie wysłały zalewnie trzy osoby.
d3xoyha

2.Inny pracodawca proponował zdalną współpracę na stanowisko wróżki. Do zadań pracownika miało należeć udzielanie porad przez telefon osobom, które chciały skorzystać z rad profesjonalnej tarocistki. Jednak pracodawca wymagał wiedzy i doświadczenia z zakresu ezoteryki. Oferta pracy cieszyła się bardzo dużą popularnością – obejrzano ją 3564 razy, ale CV wysłało 16 osób.

  1. Obsługa pogrzebów, transport i przechowywanie zwłok to zakres obowiązków żałobnika. Na takie stanowisko rekrutował dom pogrzebowy. Taka osoba będzie odpowiedzialna za koordynację wszelkich działań związanych z organizacją pogrzebów. Ogłoszenie zanotowało 102 odsłony. Natomiast swoje aplikacje przesłały dwie osoby. 4.W Katowicach poszukiwano specjalisty ds. sprzedaży wędlin. Osoba na tym stanowisku miała być odpowiedzialna za współpracę ze sklepami mięsnymi. Pracodawca wymagał rocznego doświadczenia ze współpracy z klientami, minimum średniego wykształcenia, prawa jazdy kat. B oraz zaangażowania. Ta oferta cieszyła się największą popularnością internautów – wysłano 42 aplikacje.

5.Listę zamyka stanowisko doradcy ds. win, którego poszukiwano w Warszawie. Wymagania: wykształcenie minimum średnie, komunikatywność, umiejętność obsługi komputera i aplikacji biurowych, nienaganna prezencja i kultura osobista. Oferta była przeglądana bardzo często – doczekała się 2787 odsłon. CV przesłało dziewięć osób. Co ciekawe te oferty pracy cieszą się sporym zainteresowaniem szukających pracy. - Internautów przyciągają nietuzinkowe nazwy, o kliknięciu decyduje najczęściej zwykła ciekawość. Jednak niewiele osób decyduje się na złożenie aplikacji i ewentualne podjęcie pracy w takich zawodach – podsumowuje Kostrzewska.

Najgorsze i najlepsze

Niedawno serwis CareerCast.com opublikował listę najgorszych i najlepszych zawodów na świecie. Do grona najgorszych profesji zaliczono drwali, rolników, taksówkarzy, marynarzy, pielęgniarzy w karetkach ratunkowych, śmieciarzy, spawaczy, dokerów, hutników oraz robotników budowlanych. Matematyk, statystyk, biolog, informatyk, analityk systemów komputerowych, historyk, socjolog, projektant przemysłowy i księgowy – te zawody tworzą pierwszą dziesiątkę najlepszych zawodów świata. Przy tworzeniu zestawienia brano pod uwagę „pięć kryteriów przyrodzonych każdej pracy”, tzn. otoczenie, dochody, perspektywy rozwoju, wymagania fizyczne i stres.

(zestawienie najrzadszych zawodów wg szybkopraca.pl)

MA

d3xoyha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xoyha