Największa katastrofa kolejowa w Grecji. Byli szefowie kolei z zarzutami zabójstwa
Prokuratura w Larissie w Grecji postawiła zarzut zabójstwa czterem byłym szefom Helleńskiego Przedsiębiorstwa Kolejowego OSE w związku z katastrofą kolejową. W lutym doszło w tym kraju do zderzenia pociągu towarowego i pasażerskiego, w wyniku którego zginęło 57 osób.
28 lutego doszło do zderzenia pociągu osobowego i towarowego w środkowej Grecji. Wielu z 350 pasażerów, którzy znajdowali się w pociągu, było studentami wracającymi po długim weekendzie do domu.
Według greckich mediów katastrofa była "najtragiczniejszym wypadkiem kolejowym, jakiego Grecja kiedykolwiek doświadczyła". W wypadku zginęło 57 osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zmieni się model konsumpcji podróży". Co nas czeka w transporcie po 2035 r.?
Postawiono zarzuty byłym szefom kolei w Grecji
Zarzuty objęły prezesów, dyrektorów zarządzających i członka rady nadzorczej OSE. Dotyczą zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała i działań na szkodę bezpieczeństwa podróży.
Wcześniej został zatrzymany zawiadowca stacji kolejowej w Larissie, który wydał polecenie maszyniście, aby ten zignorował czerwone światło. - Przejedź przez zjazd na czerwonym świetle, aż do wjazdu na światłach Neon Poron — powiedział aresztowany. Maszynista, słysząc to, chciał się upewnić, że ma wjechać, mimo czerwonego światła: - Vasilis, czy mogę jechać? - zapytał. Kierujący ruchem kolejowym pewnym tonem odpowiada "jedź, jedź".
Po katastrofie doszło do długotrwałych i masowych demonstracji. Strajkowali kolejarze protestujący przeciwko warunkom pracy i "niebezpiecznemu brakowi modernizacji systemu kolejowego".
Dymisję złożył minister transportu Kostas Karamanlis, twierdząc, że może zrobić tylko tyle, aby uhonorować pamięć ofiar i przyznając, że państwo odpowiada za długoletnie zaniedbania. Dodał, że greckie koleje znajdują się w stanie, który jest niedopuszczalny w XXI wieku. W Grecji odbył się też 24-godzinny strajk generalny ogłoszony przez największe związki zawodowe.