Największym ryzykiem dla budżetu na 2015 r. są sankcje
Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2015 rok wskazuje, że największym ryzkiem dla realizacji ustawy są sankcje w wymianie handlowej pomiędzy Rosją, UE i USA - wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP.
Rząd zajmie się projektem budżetu na 2015 rok na posiedzeniu we wtorek 2 września, a ma go przyjąć w środę.
"Podstawowym czynnikiem ryzyka dla prezentowanej prognozy makroekonomicznej jest rozwój sytuacji gospodarczej u głównych partnerów handlowych Polski. Jest to szczególnie istotne w kontekście potencjalnych skutków gospodarczych wynikających z już wprowadzonych ograniczeń w wymianie handlowej między Rosją, UE i USA oraz ryzyka dalszego rozszerzenia sankcji" - napisano w dokumencie.
"Realizacja negatywnego scenariusza dotyczącego sytuacji w strefie euro skutkować może zmianą założeń dotyczących kształtowania się awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych. Ma to z kolei istotne znacznie dla prezentowanej prognozy kursu walutowego, inflacji, stóp procentowych, czy założeń dotyczących przepływu kapitałów na międzynarodowych rynkach finansowych" - dodano.
Resort ocenia, że potencjalne skutki ograniczeń w wymianie handlowej między Rosją a UE są też istotnym bezpośrednim ryzykiem dla przyjętej prognozy inflacji.
"Już w bieżącej prognozie w okresie do końca roku budżetowego średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ma pozostać istotnie poniżej dolnej granicy dopuszczalnego odchylenia od celu inflacyjnego RPP. W przypadku większego od oczekiwanego obecnie spadku CPI, dodatkowo zwiększy się przestrzeń do obniżki stóp procentowych w Polsce" - uważa MF.
"Innym czynnikiem ryzyka dla realizacji prognozy inflacji pozostaje możliwość wystąpienia szoków podażowych na rynkach surowcowych i na rynkach produktów rolnych" - dodano.