Trwa ładowanie...
d3fet5y
emerytury
28-02-2006 15:12

Napływ środków do funduszy emerytalnych - styczeń 2006

Dwukrotnie wyższa niż w ubiegłym roku wartość przekazanych obligacji oraz gotówkowe przelewy wyższe o 50% - to najprostszy bilans styczniowych działań ZUS w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

d3fet5y
d3fet5y

Wartość środków przekazanych w pierwszym miesiącu roku wyniosła 1,05 mld PLN. Ostatniego dnia OFE otrzymały również obligacje o wartości niemal 195 mln PLN. Warto zwrócić uwagę, że wartość obligacji przekazanych na początku roku to pod względem wielkości czwarty przelew w historii. Jednak nie należy tego utożsamiać z przyspieszeniem spłaty zobowiązań, której główny ciężar przypadnie najwcześniej na 2007 rok.

Łącznie wpływy z obu źródeł (gotówka i 135 mln PLN obligacji z grudnia) odpowiadały za 1/3 wzrostu aktywów netto w styczniu. Pozostała część wzrostu pochodziła z wyników wypracowanych w ciągu pierwszego miesiąca przez zarządzających. A te, licząc je w odniesieniu do średniej wartości aktywów netto były najwyższe od września 2005 roku i wyniosły 2,5%. Pod względem wartości nominalnej, 2,2 mld PLN zysków to drugi wynik w 5,5 letniej historii zreformowanego systemu emerytalnego. Niezagrożony pozostał rekordowy wynik z lutego ubiegłego roku, kiedy to zarządzający wypracowali dla przyszłych emerytów zysk nieco ponad 3 mld PLN.

Styczniowym rezultatom sprzyjała koniunktura na rynku kapitałowym. W ciągu miesiąca rynek akcji, mimo dość gwałtownego zakończenia notowań, zyskał +6,3%. To najlepszy rezultat od września ubiegłego roku. A mogło być znacznie lepiej – indeks WIG stracił bowiem ostatniego dnia notowań 1/3 wypracowanego od początku miesiąca zysku pod wpływem doniesień z KGHM. Z uwagi na niedoważenie akcji spółki KGHM w portfelach OFE ich zyski ucierpiały w mniejszym stopniu niż podstawowy miernik giełdowej koniunktury na warszawskim parkiecie. Wysokim zyskom sprzyjała również sytuacja na rynku papierów dłużnych. Indeks Rynku Obligacji Skarbowych zyskał w ciągu miesiąca +0,43% a Indeks Rynku Pieniężnego, oparty na 1-miesięcznej stawce WIBID wzrósł o +0,38%.

Analizy Online

Pełna wersja raportu dostępna w formacie

d3fet5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fet5y