Trwa ładowanie...

Narodowy Bank Polski uczcił 100-lecie objawień fatimskich. Gratka dla kolekcjonerów

To pierwsza moneta kolekcjonerska w kolekcji NBP w tym roku o takim kształcie. Za srebrną, owalną monetę upamiętniającą 100-lecie objawień fatimskich trzeba zapłacić 100 zł. W sklepie będzie miała wartość 10 zł.

Share
Narodowy Bank Polski uczcił 100-lecie objawień fatimskich. Gratka dla kolekcjonerówŹródło: NBP, fot: NBP
d3myyju

W piątek 15 września do obiegu trafiły zupełnie nowe monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego. Srebrna dziesięciozłotówka upamiętnia setną rocznicę ukazania się Matki Bożej w Fatimie trójce dzieci: św. Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos.

Rewers monety przedstawia koronę wieńczącą figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz lilię - symbol czystości, niewinności i dziewictwa. Na awersie monety znajdują się wizerunki trojga dzieci, którym ukazała się Matka Boża oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto 250 srebrnych monet

Jest to 14. seria monet kolekcjonerskich wypuszczonych przez NBP w tym roku, ale pierwsza, w której moneta ma owalny kształt. Jej wymiary to 3,6 na 2,4 cm. Co ważne, nakład tych unikatowych monet jest ograniczony do 25 tys. sztuk.

d3myyju

To nie pierwsza (a dopiero druga) w tym roku moneta o niestandardowym kształcie. W dniu 28 sierpnia do obiegu trafiły prostokątne monety upamiętniające 35. rocznicę zrywu antykomunistycznego w Lubinie.

Ze względu na specyficzny kształ i stosunkowo niewielką liczbę dostępnych egzemplarzy, monety sprzedawane są po cenie 10-krotnie wyższej niż wynosi nominał. Za tę 10-złotówkę trzeba zapłacić 100 zł. Zakupu można dokonać w oddziałach okręgowych NBP w całej Polsce lub w sklepie internetowym.

Warto podkreślić, że wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Można więc nimi bez problemu płacić w sklepach. Oczywiście według ich wartości nominalnej, co w tym przypadku jest zupełnie nieopłacalne.

d3myyju

"Fatima to niewielkie miasto w środkowej Portugalii. Od 13 maja do 13 października 1917 r. trojgu dzieciom objawiała się tam Matka Boża. Było to rodzeństwo Marto: Hiacynta i Franciszek oraz Łucja dos Santos (…). W 1967 r. papież Paweł VI potwierdził wiarygodność objawień - pisze w folderze emisyjnym NBP ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Jak podkreśla, w roku 2000 Jan Paweł II beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz ujawnił treść tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej. W stulecie objawień, 13 maja 2017, papież Franciszek kanonizował rodzeństwo. Z objawieniami związane są trzy części "tajemnicy".

"Jan Paweł II był przekonany, że objawienia fatimskie są jednym z największych znaków danych człowiekowi w XX w. W koronie Matki Bożej Fatimskiej umieszczono kulę, która ugodziła go podczas zamachu 13 maja 1981 r., sam papież łączył zresztą swoje cudowne ocalenie z interwencją Matki Bożej Fatimskiej" - wskazuje ks. Mazurkiewicz.

d3myyju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myyju
d3myyju