Naruszenie ważnej zapory popytowej
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj aż 15 punktów ponad środową ceną odniesienia.
20.08.2010 08:18
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj aż 15 punktów ponad środową ceną odniesienia.
Wzrosty na rynkach azjatyckich w powiązaniu z umacniającymi się rano kontraktami na amerykańskie indeksy okazały się wystarczającym bodźcem dla inwestorów z warszawskiego rynku terminowego. Warto odnotować, że bykom udało się jeszcze w porannej fazie handlu podejść w okolice istotnej zapory podażowej Fibonacciego: 2507 – 2510 pkt (jak wiadomo przebiegała tutaj także median line, wzmacniając tym samym znaczenie w/w strefy oporu).
Gdy wydawało się, że byki wreszcie zaatakują z odpowiednim impetem i pokonają podaż w tym dość newralgicznym rejonie cenowym, atmosfera na rynkach europejskich zaczęła się pogarszać. Ostatecznie indeksy europejskie bardzo silnie zanurkowały, co oczywiście wywołało falę przeceny na naszym rynku. Tym samym w rejonie: 2507 – 2510 pkt doszło do uformowania się intradayowego punktu zwrotnego.
Niedźwiedziom nie udało się jednak w przedpołudniowej fazie notowań zainicjować na tyle silnego ruchu, którego konsekwencją byłby test istotnej, krótkoterminowej zapory popytowej: 2470 – 2472 pkt. Ta nieudana do końca ofensywa sprzedających musiała jednak wytracić swój impet, gdyż na rynkach Eurolandu ponownie zagościły silne wzrosty. My już jednak nie reagowaliśmy na te wydarzenia, pozostając w wąskim zakresie wahań cenowych.
W końcowej fazie notowań (za sprawą gorszych od oczekiwań danych z rynku pracy, a także pod wpływem pogarszających się nastrojów za oceanem) nastąpiło wybicie dołem z konsolidacji. Ostatecznie zamknięcie wrześniowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie 2454 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20U10 w stosunku do środowej ceny odniesienia wynoszący 1.09%.
Nie da się ukryć, że kluczową rolę na wczorajszej sesji odegrała strefa oporu Fibonacciego: 2507 – 2510 pkt. Tak jak podkreślałem w swoich komentarzach online sforsowanie tej przeszkody wygenerowałoby stosunkowo silny sygnał techniczny, oddalający jednocześnie możliwość uformowania się na wykresie trzyfalowej struktury ABCD. Byki zawaliły jednak sprawę i oddały inicjatywę swojemu przeciwnikowi.
Skoro mowa o układach trzyfalowych to warto przypomnieć, że podstawową rolę w tym kontekście odgrywa obecnie zapora popytowa: 2395 – 2401 pkt. To właśnie tutaj koncentrują się bowiem projekcje wygenerowane na bazie w/w układu, a także grupują się zniesienia wewnętrzne. Co by jednak nie powiedzieć, już w tym momencie na wykresie kontraktów możemy dostrzec znajomy nam wzór ABCD (korekta przybrała obecnie postać ruchu trzyfalowego). Tym samym uwzględniany przeze mnie scenariusz związany z możliwością urzeczywistnienia się takiego wariantu właśnie się zmaterializował. Co prawda nieco szerzej napiszę o tym w swoim pierwszym komentarzu online (posiłkując się tutaj stosownym wykresem) niemniej warto już w tym momencie nadmienić, że w rejonie zielonej median line również koncentrują się projekcje wygenerowane na bazie znanego nam już układu ABCD (z zależnością: 0.618AB = CD). Jest to jednak nieco mniej wiarygodny obszar cenowy, gdyż nie występują tutaj zniesienia wewnętrzne.
Pomimo tej ułomności (brak zniesień wewnętrznych) osobiście również z uwagą obserwowałbym rejon zielonej median line, który notabene został wczoraj niemalże przetestowany (o przebiegającej tam strefie Fibonacciego napiszę nieco więcej w komentarzu online). W końcowej fazie notowań doszło również do naruszenia ważnego zakresu wsparcia: 2443 – 2447 pkt. Odbyło się to w dobrze znanym nam już stylu fixingowym, gdyż przed 16.10 ceny, po których zawierane były transakcje oscylowały w rejonie: 2433 – 2435 pkt. Zamknięcie wypadło jednak na poziomie: 2454 pkt (WIG20 zyskał prawie 30 punktów na wartości). Co miał oznaczać ten nagły zryw popytu? Trudno to oczywiście stwierdzić, choć być może uznano, że nie można dopuścić do przełamania linii szyi potencjalnej (i szeroko komentowanej obecnie) formacji głowy z ramionami. Na załączonym wykresie szara, dolna median line symbolizuje właśnie wspomnianą linię szyi struktury RGR (tak to jednak jest, gdy w świadomości wielkich tego rynku funkcjonuje jeden, ale za to dobrze
poznany wzór cenowy ).
Tak czy inaczej nadal zwracałbym obecnie baczną uwagę na zakres: 2443 – 2447 pkt. Wydaje się, że po wczorajszych zawirowaniach cenowych dojdzie dzisiaj do kolejnego naruszenia poziomu 2443 pkt. Atmosfera w porannej fazie handlu wcale nie musi być jednak bardzo zła, gdyż kontrakty na amerykańskie indeksy zaczynają obecnie zwyżkować (podobną obserwację można także poczynić w stosunku do kontraktów na niemieckiego DAX-a).
Ostatnia uwaga musi ponownie dotyczyć korekcyjnej struktury ABCD, z jaką obecnie mamy do czynienia na wykresie kontraktów. Ponieważ jest to formacja prowzrostowa i dodatkowo w rejonie zielonej median line (która sama w sobie stanowią ważną zaporę popytową) koncentrują się również projekcje formacji ABCD, nie możemy wykluczyć, że popyt podejmie obecnie działania obronne. Jeśli tak by miało być, to ważna będzie obserwacja stylu, w jakim ten potencjalny oczywiście kontratak zostanie rozegrany. Warto tutaj podkreślić, że pierwsza istotna zapora podażowa Fibonacciego przebiega w przedziale: 2466 – 2469 pkt (nie została przedstawiona na załączonym wykresie). W przypadku zanegowania w/w zakresu zamknąłbym na pewno część krótkich pozycji. Przełamanie jednak zielonej ML (funkcjonującej obecnie jako filtr cenowy dla zakresu: 2443 – 2447 pkt) wygenerowałoby kolejny, techniczny sygnał słabości rynku, co ostatecznie powinno skutkować dojściem kontraktów do znanej nam już zapory popytowej: 2395 – 2401 pkt.
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |