Nastroje konsumenckie w grudniu pogorszyły się - GUS

21.12. Warszawa (PAP) - W grudniu 2012 roku, w porównaniu do ubiegłego miesiąca, odnotowano pogorszenie nastrojów konsumenckich, zarówno w przypadku wskaźnika sytuacji bieżącej,...

21.12.2012 | aktual.: 21.12.2012 10:38

21.12. Warszawa (PAP) - W grudniu 2012 roku, w porównaniu do ubiegłego miesiąca, odnotowano pogorszenie nastrojów konsumenckich, zarówno w przypadku wskaźnika sytuacji bieżącej, jak i przyszłej - wynika z opublikowanego w piątek badania GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,2 pkt. proc. i ukształtował na poziomie minus 31,0.

"Do spadku bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej przyczyniło się zwłaszcza pogorszenie ocen zmiany ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju: w ostatnich 12 miesiącach o 2,9 pkt. proc. i w najbliższych 12 miesiącach o 4,4 pkt. proc. Siłę spadku wyhamowała poprawa ocen sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich 12 miesiącach (wzrost o 1,0 pkt. proc.) i ocena czasu na dokonywanie ważnych zakupów (wzrost o 1,1 pkt proc.)" - napisano w komentarzu do badania.

W porównaniu do grudnia 2011 roku poziom wskaźnika BWUK jest o 2,4 pkt. proc. niższy.

Z danych GUS wynika również, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,9 pkt. proc. i osiągnął poziom minus 40,5, czyli niemal identyczny jak w październiku i wrześniu 2012 r.

"Na zmniejszenie poziomu wskaźnika WWUK wpłynęły przede wszystkim oceny zmian ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w najbliższych 12 miesiącach (spadek o 4,4 pkt. proc.) oraz ocena zmian poziomu bezrobocia (spadek o 3,8 pkt. proc.). Nieznacznie poprawiła się natomiast (o 0,7 pkt. proc.) ocena perspektyw oszczędzania pieniędzy" - głosi komentarz GUS.

"Wskaźnik WWUK jest o 3,1 pkt. proc. niższy w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, co wynika przede wszystkim ze znacznie gorszych ocen dotyczących zmian poziomu bezrobocia (o 13,4 pkt. proc.)" - dodano. (PAP)

bg/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finanseguskoniunktura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)