Nastroje konsumentów w III kw. 09 poprawiły się - GUS

23.10.Warszawa (PAP) - Koniunktura konsumencka w III kwartale 2009 r. poprawiła się; wzrósł zarówno Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (o 4,0 pkt. proc. w porównaniu z II kw.)...

23.10.2009 | aktual.: 23.10.2009 10:45

23.10.Warszawa (PAP) - Koniunktura konsumencka w III kwartale 2009 r. poprawiła się; wzrósł zarówno Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (o 4,0 pkt. proc. w porównaniu z II kw.) oraz Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (o 5,3 pkt. proc. w stosunku do II kw.) - podał GUS.

"W III kwartale 2009 r. odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich społeczeństwa polskiego, która świadczy pośrednio o poprawie niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych, którą obserwowano od IV kwartału 2008 r." - napisano w komunikacie.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie -20,5 p.proc. i był wyższy o 4,0 p.proc. niż w II kwartale oraz o 4,7 p.proc. niż w I kwartale" - dodano.

"Podobnie kształtowały się zmiany wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisującego tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwanej w najbliższych miesiącach, który w III kwartale 2009 r. zwiększył się o 5,3 p.proc. w stosunku do II kw. oraz o 9,2 p.proc. w stosunku do I kw. osiągając poziom -29,1 p.proc." - napisano.

"Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej, pomimo wzrostu w II i III kwartale, nie osiągnęły jeszcze poziomu z IV kwartału 2008 r." - dodano.

Zdaniem ekspertów GUS, wyniki wskazują na odwrócenie niekorzystnych trendów w konsumpcji gospodarstw domowych.

"Osiągnięty poziom i tendencje zmian wartości wskaźników ufności konsumenckiej w ostatnich dwóch kwartałach, a zwłaszcza w III kwartale 2009 r. wskazują, że wystąpiło oczekiwane odwrócenie się niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji gospodarstw domowych spowodowane znacznym spowolnieniem rozwoju gospodarczego" - napisano.(PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseguskoniunktura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)