Nastroje wokół Grecji i EBC będą decydujące również dla złotego

Czwartkowy, poranny handel przynosi próbę odreagowania na notowaniach złotego po uprzednich dynamicznych wzrostach.

09.02.2012 | aktual.: 09.02.2012 10:35

Czwartkowy, poranny handel przynosi próbę odreagowania na notowaniach złotego po uprzednich dynamicznych wzrostach.

Polska waluta wyceniania jest następująco: 4,18 PLN wobec euro, 3,14 PLN względem dolara oraz 3,45 PLN w przypadku zestawienia z frankiem szwajcarskim. Podobnie jak w przypadku złotego ostatnie sesje na rynku polskiego długu przebiegają w zakresie wąskiej konsolidacji, gdzie rentowności obligacji 10-letnich oscylują blisko 5,53 %, a dwulatki notowane są po 4,67%.

W trakcie ostatnich sesji nastroje dyktowane są przez rozwój sytuacji wokół Grecji. Wczoraj przywódcy polityczni nie zdołali wypracować kompleksowego porozumienia w zakresie wymaganego planu oszczędnościowego. Uzgodnione zostały: obniżenie płacy minimalnej o 22%, redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym (150 tys. etatów do 2015r. - WSJ) oraz zamrożenie płac w sektorze prywatnym do momentu powrotu bezrobocia do poziomu 10%. Ciągle za to nie ma konsensusu w zakresie reformy emerytalnej, gdzie przedstawiciel LA.O.S Jeorjos Karaceferis powiedział, iż nie poprze planu, który zwiąże kraj na 40 lub 50 lat bez gwarancji, że wyprowadzi to gospodarkę z impasu. Pomimo tych braków minister finansów Grecji, Venizelos, udaje się dzisiaj do Brukseli przedstawić aktualnie uzgodniony plan cięć o wartości 13 mld EUR (do 2015r.).

W trakcie wczorajszej notowania złotego nieznacznie zareagowały na komunikat i konferencje RPP po posiedzeniu w dniach 7-8 luty (Rada postanowiła nie zmieniać stóp – aktualnie 4,5%). Zmienność rzędu 1 gr po doniesieniach podanych po godzinie 16:00 dowodzi, iż rynki pomimo aktualnych prognoz ( Reuters poll – obniżenie stóp procentowych o 25 pb w III kw 2012r.) spodziewały się w dużej mierze równie jastrzębich opinii jak po ostatnim posiedzeniu. Więcej na ten temat pisaliśmy w komentarzu po decyzji rady: http://bossafx.pl/popup.jsp?layout=fx_popup&page=ap&news_id=28589&news_cat_id=3031

W trakcie dzisiejszej sesji w kalendarzu makro dla Polski mamy jedynie dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia kwartalnego przygotowane przez GUS, jednak na próżno oczekiwać, iż będą miały one większe przełożenie na wycenę złotego na rynku. Polska waluta podatna będzie na kształtowanie się nastrojów na rynkach globalnych, w tym przede wszystkim na eurodolarze. Kluczowymi wydarzeniami dnia będzie rozwój sprawy greckiej ( zarys powyżej), oraz konferencja po posiedzeniu EBC. Mario Draghi najprawdopodobniej nie zdecyduje się już na kolejną obniżkę stóp, jednak inwestorzy wyczekiwać będą na konferencje po posiedzeniu, podczas, której prezes EBC najpewniej odniesie się do ostatnich wydarzeń na rynkach. W tle obserwowane będzie posiedzenie Banku Anglii, o którym więcej piszemy w Raporcie dziennym FX publikowanym o godzinie 11:00 na stronie bossafx.pl

Z technicznego punktu widzenia na notowaniach złotego trwa konsolidacja blisko minimów na parach związanych z polską walutą. Długie górne cienie wskazują, iż część graczy realizuje pozycje, jednak nie są to duże transakcje. W przypadku koszyka walutowego BOSSA PLN znajdujemy się pod kluczowym oporem, wskazując, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem obecnie jest dalsza chwilowa konsolidacja ze wskazaniem na korektę wzrostową na parach. Kluczowe jednak będzie kształtowanie się dalszej sytuacji na eurodolarze, gdzie zauważalny jest spadek ujemnej korelacji podczas ostatnich sesji. Wzrosty na EUR/USD nie przekładają się już na tak dynamiczne spadki na parach związanych ze złotym, co świadczy o tym, iż impuls aprecjacyjny powoli wygasa.

EUR/PLN: Wczorajsze wzrost na parze mieszczą się w ramach krótkoterminowej konsolidacji w zakresie 4,15 – 4,18 PLN. Górne ograniczenie tego zakresu nakłada się z poziomem 61,8% zniesienia fibo odłożonego na długoterminowym impulsie wzrostowym – co dodatkowo potwierdza istotność tego poziomu. W przypadku sforsowania tej bariery szybkim ruchem powinniśmy podejść pod 4,20 PLN, gdzie odbędzie się test linii trendu spadkowego od początku roku, jednak w chwili obecnej bardziej prawdopodobnym wydaje się oscylowanie wewnątrz konsolidacji w oczekiwaniu na kolejne doniesienia z Europy – przynajmniej do godzin popołudniowych (patrz wyżej). Wsparcia: 4,158 PLN, 4,1525 (fibo 261,8%) PLN 4,13 PLN. Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN.

USD/PLN: Wspominana wczoraj średnia krocząca 200-sesyjna skutecznie powstrzymała dalsze spadki. Tak jak w przypadku EUR/PLN bardziej prawdopodobnym wydaje się oscylowanie w zakresie 3,1266 PLN – 3,17 PLN w oczekiwaniu na impulsy z głównej pary EUR/USD. Wsparcie: 3,1266 PLN, 3,10 PLN Opór: 3,17 PLN, 3,1933 PLN.

CHF/PLN: Zgodnie z ostatnimi wpisami trwa konsolidacja w zakresie 3,43 - 3,47 PLN i najbliższych godzinach możemy spodziewać się pozostania w tym zakresie. Wsparcie: 3,43 PLN, 3,417 PLN, 3,37 PLN. Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)