Trwa ładowanie...
d1y1yes

Nauczyciele dorabiają nawet do 10 tys. zł miesięcznie!

Nawet 100 zł inkasuje anglista za 45 minut prywatnej lekcji. Przedstawiciele kuratoriów twierdzą, że to proceder uwłaczający godności nauczyciela. A jednak się kręci. Zarobki najlepszych nauczycieli w 2010 r. przekraczały 10 tys. zł miesięcznie – wynika z raportu serwisu eKorki.pl - czytamy w Rzeczpospolitej.
Share
Nauczyciele dorabiają nawet do 10 tys. zł miesięcznie!
d1y1yes

Biznes się kręci

Korepetycyjny biznes kwitnie w całej Polsce. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że w całej Polsce blisko połowa rodziców posyła swoje dzieci na płatne lekcje.
Korepetycje z angielskiego brało niemal 22 proc. wszystkich, którzy się douczali. Za 45 min. trzeba było wydać średnio 29,47 zł. Najpopularniejsi nauczyciele brali nawet 100 zł za lekcję. Na drugim miejscu uplasowała się matematyka – 17, 3 proc. douczających się. Jednak pod względem ceny na drugim miejscu była fizyka – jedna lekcja średnio kosztowała 29 zł.

Z danych serwisu eKorki.pl wynika, że najdroższe korepetycje były na Mazowszu – średnio ponad 34 zł za godzinę. Na Pomorzu, w Wielkopolsce czy Małopolsce zapłacimy o 7 zł. mniej. Najtaniej jest w woj. lubelskim – 24 zł.

d1y1yes

Żeby związać koniec z końcem

Wielu nauczycieli szkołę traktuje jak miejsce do reklamowania swoich usług. Trudno ustalić, czy nauczyciel uczy za pieniądze dzieci ze swojej klasy, co jest nieetyczne, czy też zupełnie obce, które może douczać za pieniądze. Nikt tego nie kontroluje. Nauczyciele zaś powtarzają, że bez udzielania korepetycji, nie mogliby związać końca z końcem.

Nauczyciele działają w pojedynkę lub też zrzeszają się. Wielu z nich jednak nie uczy swoich podopiecznych. Gdy uczeń przychodzi na korepetycje z języka angielskiego, nauczyciel radzi mu, by skorzystał też z usług jego kolegi – matematyka. Dziecko co prawda z matematyki ma czwórki, no ale zawsze mógłby mieć piątki. Za usługi nauczycieli działających w grupie płaci się mniej niż za tego, który uczy w pojedynkę.

- Za 45 minut nauki angielskiego biorę 50-60 zł, w zależności od poziomu, obecnie mam 10 uczniów. Ostatnio przed maturą przygotowywałam 2 osoby, to było jakby na wyłączność, taka akcja specjalna. Za miesiąc pracy z nimi każdy z rodziców zapłacił 6 tys. zł, gwarantowałem, że zdadzą wzorowo i zdali. Ceny są różne, wszystko zależy od tego, do jakiego egzaminu uczę i jak wielkie jest moje zaangażowanie – twierdzi nauczyciel z Wrocławia.

d1y1yes

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której trzeba płacić własnemu poloniście czy fizykowi za dodatkowe wytłumaczenie tematu przerabianego w szkole. Nauczyciel musi tak nauczyć, by uczeń poradził sobie na sprawdzianie, czy egzaminie – mówi Janina Jakubiak z kuratorium.

- Ja biorę 55 zł za 45 minut, naprawdę gwarantuję bardzo wysoką jakość. Korepetycje bardzo zasilają mój budżet, bez nich nie miałbym z czego żyć – mówi korepetytor angielskiego z Gdańska.

Swoje usługi proponują też studenci.

- Uczymy z każdego przedmiotu, można się zapisać na angielski lub na lekcje z fizyki. Dostosowujemy się do ucznia, jeśli ma kłopoty z biologii, to znajdziemy studenta, który mu pomoże, chociaż na razie w naszym zespole nie ma specjalisty od biologii. Za godzinę angielskiego trzeba zapłacić 40 zł, za fizykę – 35 zł. To naprawdę tanio – przyznaje Joanna Garlicka, studentka filologii angielskiej z Gdańska.

d1y1yes

Korki na legalu

Wielu nauczycieli decyduje się na legalizację dodatkowego zarobku.

- Jeżeli korepetycje udzielane są często i zarobkowo, nauczyciel musi zarejestrować działalność gospodarczą i zgłosić dochód do opodatkowania w urzędzie skarbowym - podkreśla Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu. - Stawka to 4 zł od każdej godziny, w przypadku gdy liczba godzin korepetycji nie przekracza w miesiącu 48.
W bazie Uczymy24.pl. zarejestrowanych jest 160 certyfikowanych nauczycieli, z którzy mają podpisaną umowę i ubezpieczenie. "Serwis umożliwia system korepetycji online. Uczeń wybiera przedmiot i korepetytora, z którym umawia się na wideokonferencję. Nauczyciele mają własne profile, na których uczniowie wystawiają im oceny i komentarze. Cena – od 6 do 10 zł za 15 min.

Inna firma Academi wysyła swoich pracowników (ok. 70 proc. z nich to nauczyciele) do domu ucznia. Do wyboru są dwa pakiety usług. Zajęcia standard prowadzą nauczyciele stażyści i kontraktowi w cenie 60 zł za godzinę. Zajęcia premium w cenie 69 zł prowadzą nauczyciele mianowani i dyplomowani – wśród nich także egzaminatorzy maturalni" – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

(toy)/JK

d1y1yes

Podziel się opinią

Share
d1y1yes
d1y1yes