Trwa ładowanie...

Nauczyciele się obłowią. Na jakie dodatkowe pieniądze mogą liczyć?

Czternastki nadal będą wypłacane nauczycielom. Pedagodzy otrzymają ten jednorazowy dodatek do pensji w styczniu 2014 r., a także w 2015 r.

Nauczyciele się obłowią. Na jakie dodatkowe pieniądze mogą liczyć?Źródło: © Africa Studio - Fotolia.com
d1qcdx8
d1qcdx8

Czternastki nadal będą wypłacane nauczycielom. Pedagodzy otrzymają ten jednorazowy dodatek do pensji w styczniu 2014 r., a także w 2015 r., informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Świadczenie od kilku lat jest wypłacane pedagogom z kas gminnych. Samorządowcy wskazują, że czternastki potężnie obciążają budżety, którymi dysponują. Od 2009 r. władze lokalne tylko na ten cel przeznaczyły ponad miliard złotych. Dlatego od lat apelują, by zmieniono przepisy. Zasady naliczania średnich wynagrodzeń dla pedagogów ma regulować znowelizowana Karta nauczyciela, która miała obowiązywać od nowego roku. Miała, bo jak podaje „DGP”, projekt ustawy utknął w konsultacjach i wejście w życie nowych rozwiązań zostanie opóźnione. Dlatego czternastki od nowego roku nadal będą wypłacane według starych zasad.

Czternastki to jednorazowy dodatek do pensji nauczycieli, którzy w ciągu roku nie uzyskali wynagrodzenia określonego w przepisach. Czternastka ma wyrównać różnicę.Wysokość tego świadczenia może być różna w różnych regionach. Na przykład, w Białymstoku nauczyciele dyplomowani na początku tego roku (w przeliczeniu na jeden etat) otrzymali 528,66 zł tego dodatku, zaś kontraktowi - 393,87 zł. Z kolei w Rzeszowie nauczycielom dyplomowanym wypłacono 768 zł, a kontraktowym 1151 zł. W Kielcach na czternastki mogli liczyć nauczyciele – stażyści (266,91 zł ) i dyplomowani (272,35 zł). Rekordzistą w wypłatach czternastek jest Urząd Miasta Częstochowy. Przez ostatnie cztery lata na ten cel wydano tam 38 mln zł.

d1qcdx8

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, stwierdził, że samorządy nie musiałyby wypłacać nauczycielom wyrównań, gdyby w ciągu roku na bieżąco dbały, aby ich wynagrodzenie było na poziomie zagwarantowanym przez przepisy. Znowelizowana Karta nauczyciela ma zmienić sposób naliczania średnich płac. Chodzi o to, że wynagrodzenia mają być liczone dla wszystkich nauczycieli z całej gminy łącznie, a nie tylko dla poszczególnych grup awansu. Dlatego czternastki byłyby wypłacane rzadko lub wcale.

Przypomnijmy, że wynagrodzenie nauczycieli zależy od ich wykształcenia i posiadanego stopnia zawodowego. Oto jak przedstawiają się wynagrodzenia zasadnicze poszczególnych grup nauczycieli (dane MEN – kwoty brutto).

Nauczyciele z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego i nauczyciele z tytułem licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym:

– nauczyciel-stażysta – 1993 zł,
– nauczyciel kontraktowy – 2042 zł,
– nauczyciel mianowany – 2306 zł,
– nauczyciel dyplomowany – 2707 zł.

d1qcdx8

Nauczyciele z tytułem licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub kolegium języków obcych:

– nauczyciel-stażysta – 1759 zł,
– nauczyciel kontraktowy – 1802 zł,
– nauczyciel mianowany – 2024 zł,
– nauczyciel dyplomowany – 2366 zł.

Pozostali nauczyciele:

– nauczyciel-stażysta – 1513 zł,
– nauczyciel kontraktowy – 1548 zł,
– nauczyciel mianowany – 1724 zł,
– nauczyciel dyplomowany – 2066 zł.

AK/WP.PL

d1qcdx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qcdx8