Trwa ładowanie...

Nawet 100 inżynierów ma znaleźć pracę w centrum badań ifm ecolink

Produkująca czujniki do automatyki przemysłowej ifm ecolink wybuduje centrum
badań i rozwoju w opolskiej podstrefie WSSE. Zatrudnienie w nim ma znaleźć docelowo nawet 100
inżynierów, którzy będą pracować nad nowymi produktami firmy.

Nawet 100 inżynierów ma znaleźć pracę w centrum badań ifm ecolinkŹródło: © alphaspirit - Fotolia.com
d256h7x
d256h7x

Firma ifm ecolink należy do niemieckiego ifm electronic. Jej fabryka, wybudowana za 40 mln zł i otwarta w Opolu w październiku 2012 roku, była pierwszą uruchomioną inwestycją na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pracuje w niej 260 osób.

Jak powiedział PAP członek ifm ecolink Andrzej Durdyń, firma od początku działalności w Opolu zakładała uruchomienie centrum badań i rozwoju. W ostatnim czasie kupiła 2 hektary gruntu tuż przy istniejącej już fabryce w Opolu i uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie.

Durdyń dodał, że opracowywana jest koncepcja architektoniczna i techniczna budynku centrum. "Sama inwestycja - po uzgodnieniu kwestii prawnych i uzyskaniu pozwolenia na budowę - powinna ruszyć w 2015 r., najpóźniej w 2016 roku. Uruchomienie centrum planowane jest na 2018 rok" - poinformował.

d256h7x

Inwestycja ma być warta min. 10 mln zł - nie licząc wyposażenia, a zatrudnienie w niej ma znaleźć minimum 30 inżynierów - wynika z udzielonego przedsiębiorstwu zezwolenia na prowadzenie działalności. Durdyń powiedział jednak PAP, że docelowo pracę w centrum badań i rozwoju ifm ecolink w Opolu znajdzie nawet 100 inżynierów.

Naczelnik wydziału gospodarki i innowacji w Urzędzie Miasta Opola Maciej Wujec podkreślił, że inwestycja ifm ecolink "ma wiele zalet", np. jest szansą na transfer technologii oraz na wykorzystanie intelektualnych zasobów miasta - studentów i absolwentów opolskich uczelni. Tym bardziej że, jak dodał Wujec, formuła nowej jednostki firmy ma być szersza, niż klasycznego centrum badań i rozwoju. Ma to być także centrum kompetencji, do którego angażowani będą najlepsi studenci ostatnich lat i przyuczani do realizacji zadań w ifm. "W tej formule to jeden z nielicznych tego typu projektów w kraju" - powiedział.

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf decyzję firmy o stworzeniu centrum nazwał dużym krokiem w kierunku tworzenia miejsc pracy dla inżynierów. Zapowiedział, że w połowie września prorektor ds. dydaktyki wraz z dziekanami wybranych wydziałów pojadą do Niemiec, by poznać oczekiwania firmy wobec przyszłych pracowników. "Po powrocie, na swoich wydziałach rozpoczną szybkie prace nad stworzeniem takiego programu zajęć, by inżynierowie kończący naszą uczelnię byli odpowiednio sprofilowani" - dodał.

Firma będzie preferować w przyjmowaniu do pracy czy na praktyki studentów i absolwentów np. automatyki, mechatroniki czy elektroniki.

d256h7x

Podobne centra badań ifm electronic ma już w Niemczech oraz w Indiach. "Od początku istnienia naszej fabryki w Opolu w strategii jej działania zakładaliśmy nie transfer produkcji z Niemiec do Polski, tylko właśnie stawianie na własny rozwój. Konsekwentnie trzymamy się tych założeń" - zaznaczył Durdyń.

Otwarta w 2012 r. fabryka ifm ecolink ma halę produkcyjną o powierzchni 4 tys. m kw. oraz pomieszczenia badawcze, biurowe i socjalne zajmujące łącznie 1,1 tys. m kw.

Niemiecki koncern ifm electronic w 70 krajach zatrudnia ponad 4 tys. pracowników. Zajmuje się produkcją czujników i systemów sterowania, wykorzystywanych w optymalizacji procesów przemysłowych oraz czujników stosowanych w samochodowych systemach wspomagania parkowania.

Wujec podał, że w opolskiej podstrefy WSSE zdecydowało się zaistnieć dotychczas 11 inwestorów. Łączna wartość inwestycji to ok. 400 mln zł, a deklarowane przez inwestorów zatrudnienie to 1,8 tys. miejsc pracy.

(AS)

d256h7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d256h7x