Nawet 200 mln rocznie na niestandardową terapię. Nowe przepisy będą ratować życie

Jeśli jedyną nadzieją dla pacjenta jest leczenie niezarejestrowane w Polsce, państwo sfinansuje mu je w ramach ratunkowego dostępu do leków - podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita". Za kilka lat ma być na nie przeznaczone nawet 200 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet 200 mln rocznie na niestandardową terapię. Nowe przepisy będą ratować życie
(Fotolia, Fot: SubscriptionXL/Fotolia)
WP

Ciężko chory, którego uratować może jedynie terapia niezarejestrowana i nierefundowana w Polsce lub refundowana w innym wskazaniu, może ubiegać się o nią z tzw. ratunkowego dostępu do leków.

Gwarantuje mu to ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL), jak powszechnie określa się nowelizację z 25 maja 2017 r. ustawy o świadczeniach zdrowotnych refundowanych ze środków publicznych - podaje "Rz".

Sieć szpitali. Co to oznacza dla pacjentów?

WP

Dotyczy to pacjentów, dla których jedyną szansą są nowatorskie terapie. Z RDTL skorzystają pacjenci cierpiący na choroby rzadkie i ultrarzadkie czy nowotwory. Jak czytamy w "Rz": zgodnie z nowelizacją w pierwszym roku obowiązywania ustawy na niestandardowe terapie przeznaczonych zostanie 10 mln. zł, a w kolejnych odpowiednio 50 mln zł, 100 mln zł i 200 mln zł.

O udostępnieniu choremu technologii nierefundowanej w Polsce czy w danym wskazaniu zdecyduje minister zdrowia na podstawie wniosku podmiotu mającego umową na leczenie szpitalne z NFZ, a którym dla ratowania pacjenta zastosowano wszystkie dostępne w tym wskazaniu technologie medyczne finansowane ze środków publicznych.

Polub WP Finanse
WP
WP