Nawet fundusze pieniężne są pod kreską
Większość funduszy rynku pieniężnego przynosi straty. Październik był pierwszym miesiącem w historii, gdy średnia miesięczna stopa zwrotu dla całej kategorii była ujemna.
07.11.2008 | aktual.: 14.07.2009 14:09
Najbezpieczniejsze produkty TFI przynoszą straty. Powód? Portfele są pełne "długich" obligacji
Wyniosła -0,4 proc. Dzisiaj, w ujęciu miesięcznym, wciąż większość funduszy pieniężnych jest pod kreską. Kilka z nich przynosi straty nawet w okresie ostatnich kilku miesięcy. Według danych na koniec września, aktywa zgromadzone w funduszach rynku pieniężnego były warte 10,4 mld z?.
Minusy przy wynikach funduszy uznawanych za najbardziej bezpieczne produkty TFI mogą wystraszyć klientów.
_ W sytuacji, gdy na lokacie bankowej można zyskać nawet 10 proc. w skali roku, straty funduszy pieniężnych mogą działać na wyobraźnię klientów i sprawić, że zaczną oni wycofywać z nich pieniądze _ - komentuje Marek Juraś, główny analityk DM BZ WBK. Przedstawiciele kilku największych towarzystw poniekąd to potwierdzają. Obserwują ostatnio coraz częstsze umorzenia tego typu jednostek.
Dlaczego fundusze pieniężne przynoszą straty? Zarządzający wskazują przede wszystkim na spadki cen obligacji skarbowych. Okazuje się bowiem, że zarządzane przez nich portfele są przepełnione obligacjami z terminem wykupu powyżej jednego roku - zamiast krótszym. To oznacza, że ich struktura jest de facto kalką portfeli funduszy obligacji. Żaden z pytanych przez nas ekspertów nie chciał oficjalnie tego skomentować.
_ To nieprzyzwoite wprowadzanie klientów w błąd _- mówili anonimowo.
Natalia Chudzyńska
Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet