Trwa ładowanie...
dovbb23

NBP: Banki oczekują wzrostu popytu MSP na kredyt w III kw.

Warszawa, 01.08.2016 (ISBnews) - Banki oczekują niewielkiego spadku popyty w segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw w III kwartale. Wzrost popytu będzie natomiast zauważalny jedynie w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw, a zwłaszcza w przypadku kredytów krótkoterminowych, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Share
dovbb23

"W III kwartale 2016 r. pojedyncze banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w segmencie dużych przedsiębiorstw .W przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw banki przewidują niewielkie złagodzenie polityki kredytowej w przypadku kredytów krótkoterminowych i zaostrzenie kryteriów w przypadku kredytów długoterminowych" - czytamy w raporcie.

NBP podał, że w II kwartale 2016 r. popyt na kredyty dla przedsiębiorstw był zróżnicowany w zależności od wielkości przedsiębiorstwa . W przypadku kredytów dla dużych przedsiębiorstw drugi kwartał z rzędu banki odczuły spadek popytu, większy w przypadku kredytów krótkoterminowych.

"Natomiast w przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw banki nie odczuły wzrostu popytu. Należy również zauważyć, że przewidywania banków dotyczące kształtowania się popytu na kredyty ze strony małych i średnich przedsiębiorstw były w większym stopniu zbieżne z faktycznie zaobserwowanym popytem niż w przypadku kredytów dla dużych przedsiębiorstw" - czytamy dalej.

dovbb23

W II kwartale 2016 r., zgodnie z zapowiedziami w poprzedniej edycji ankiety, banki nie zmieniły istotnie kryteriów udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw .

"W przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw banki złagodziły kryteria w segmencie kredytów krótkoterminowych. Natomiast kryteria udzielania kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw nie zmieniły się pomimo zapowiedzi banków o ich łagodzeniu w poprzedniej edycji ankiety" - podał bank centralny.

Trzeci kwartał z rzędu ankietowane banki podwyższyły marże dla kredytów, w tym dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem. Jednocześnie pojedyncze banki podwyższyły maksymalną kwotę dostępnego kredytu i złagodziły wymagania dotyczące posiadanych przez przedsiębiorstwa zabezpieczeń. Pozostałe warunki kredytowania przedsiębiorstw nie zmieniły się.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca 2016 r. wśród 25 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 86%.

(ISBnews)

dovbb23

Podziel się opinią

Share
dovbb23
dovbb23