Trwa ładowanie...
d2c1922
09-03-2016 13:00

NBP: ceny mieszkań na rynku pierwotnym w IV kw. 2015 r. - stabilne (aktl.)

#
dochodzi więcej danych z raportu NBP
#

d2c1922
d2c1922

09.03. Warszawa (PAP) - W IV kw. ub.r. ceny mieszkań na rynkach pierwotnych były stabilne i wyższe niż na rynku wtórnym - wynika z informacji NBP. Spośród analizowanych miast najwięcej za m kw. trzeba było zapłacić w Warszawie: średnio 7 tys. 462 zł na rynku pierwotnym i 7 tys. 109 zł na wtórnym.

"Ceny ofertowe i transakcyjne mkw. mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast wykazywały stabilizację. Jedynie w Gdańsku na rynku wtórnym zanotowano wzrost cen związany ze sprzedażą większej liczby mieszkań o lepszej jakości lub lokalizacji" - czytamy w opublikowanej w środę przez NBP cokwartalnej informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce.

"We wszystkich analizowanych grupach miast ceny na rynku pierwotnym były wyższe niż na rynku wtórnym" - dodano.

I tak, w Warszawie na rynku pierwotnym średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania wyniosła w IV kwartale 2015 r. 7 tys. 789 zł, a średnia cena transakcyjna 7 tys. 462 zł. Był to minimalny spadek cen względem poprzedniego kwartału. Na rynku wtórnym cena ofertowa wynosiła 8 tys. 655 zł, a transakcyjna 7 tys. 109 zł. Średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym spadły o 4,5 pkt proc. względem poprzedniego kwartału.

d2c1922

W Gdańsku sprzedający oferowali mieszkania średnio za 6 tys. 488 zł na rynku pierwotnym, a sprzedawali za 6 tys. 31 zł. Na rynku wtórnym sprzedający oferowali średnią cenę za metr kwadratowy na poziomie 6 tys. 133 zł, a sprzedawali za 5 tys. 441 zł. Były to podobne poziomy względem poprzedniego kwartału; poza ceną transakcyjną na rynku wtórnym, która wzrosła o 6,4 pkt proc. względem poprzedniego kwartału.

W Krakowie z kolei średnie ceny ofertowe wynosiły 6 tys. 525 zł na rynku pierwotnym i 6 tys. 795 zł na rynku wtórnym. Średnie ceny transakcyjne wynosiły odpowiednio 6 tys. 357 zł na rynku pierwotnym i 5 tys. 939 zł na rynku wtórnym. Odnotowano niewielkie spadki względem poprzedniego kwartału poza średnią ceną transakcyjną na rynku pierwotnym, która lekko wzrosła (mniej niż 1 pkt proc.).

Sprzedający w Poznaniu chcieli za metr kwadratowy mieszkania w ostatnim kwartale ub.r. średnio 6 tys. 512 zł na rynku pierwotnym oraz 5 tys. 812 zł na rynku wtórnym. Uzyskiwali zaś odpowiednio 6 tys. 256 zł i 4 tys. 956 zł. Były to ceny zbliżone do poprzedniego kwartału.

Aby kupić mieszkanie we Wrocławiu trzeba było średnio wydać 6 tys. 120 zł. za metr kwadratowy na rynku pierwotnym i 5 tys. 177 zł. na rynku wtórnym. Oferty wynosiły średnio odpowiednio 6 tys. 245 zł. i 5 tys. 914 zł.

d2c1922

Najmniej pośród analizowanych miast metr kwadratowy mieszkania kosztował w IV kw. ub.r. w Łodzi. Na rynku pierwotnym oferowano mieszkania średnio za 4 tys. 831 zł, a sprzedawano za 4 tys. 697 zł. Na rynku wtórnym sprzedający żądali średnio 3 tys. 850 zł za metr kwadratowy, ale transakcje zamykały się na poziomie 3 tys. 341 zł. Były to ceny zbliżone do poprzedniego kwartału.

Ponadto NBP ocenił, że akcja kredytowa banków w badanym okresie była stabilna, a stan zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych zwiększył się. Było to konsekwencją wypłat kredytów złotowych, stopniowych spłat walutowych kredytów mieszkaniowych oraz nieco wyższego kursu franka szwajcarskiego niż w poprzednim kwartale.

Wskaźniki szacowanej dostępności kredytów oraz mieszkań w dużych miastach nieco się zwiększyły. Wpłynęły na to stabilne ceny mieszkań oraz stabilne stopy procentowe złotowych kredytów mieszkaniowych, a także rosnące dochody gospodarstw domowych.

d2c1922

Nie bez znaczenia na ceny mieszkań okazał się rządowy program Mieszkanie dla Młodych. W IV kwartale limity maksymalnych cen mkw. mieszkań MdM uległy zmniejszeniu. Na rynku pierwotnym limity te zmniejszyły się względem poprzedniego kwartału w 3 miastach, wzrosły na 10 rynkach oraz były stabilne w pozostałych 3 miastach, natomiast na rynku wtórnym zmniejszyły się w 2 miastach, wzrosły na 8 rynkach oraz były stabilne w pozostałych 6 największych miastach. Kwota dopłat dla MdM wykorzystanych w 2015 r. wyniosła 520,8 mln zł (84,7 proc. planowanego limitu). Zgodnie z danymi w 6 największych miastach do programu MdM na rynku pierwotnym kwalifikowało się od 14 proc. (Warszawa) do 48 proc. (Poznań) ofert mieszkań, natomiast na rynku wtórnym od 6 proc. (Warszawa) do 59 proc. (Łódź).

Należy także zwrócić uwagę, że zaczyna wygasać dofinansowanie oprocentowanie pierwszych kredytów udzielonych w ramach niefunkcjonującego już programu "Rodzina na swoim". Dzięki historycznie niskim stopom procentowym nie odnotowano jednak wzrostu wysokości rat dla kredytobiorców RnS.

Na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowana wartość transakcji inwestycyjnych w IV kw. 2015 r. wyniosła 1,45 mld euro, a łączna wartość transakcji w całym 2015 r. wyniosła 4 mld euro. Znaczna część transakcji inwestycyjnych polegała jednak na zamianie właścicieli działających i wynajętych nieruchomości. Na warszawskim rynku wynajmu powierzchni biurowych stopa pustostanów spadła do ok. 12 proc. (14 proc. w poprzednim kwartale). Było to skutkiem wzrostu popytu na powierzchnię, oraz przyspieszenia zakończenia niektórych inwestycji na początek 2016 r.

Od początku 2015 r. z inicjatywy BGK działa Fundusz Mieszkań na Wynajem, w ramach którego wynajęto już w kilku miastach około 380 mieszkań. Jednocześnie w listopadzie 2015 r. pojawił się nowy program wspierający budowę mieszkań czynszowych. Nie można jednak jeszcze ocenić skali wpływu tego programu na rynek.

d2c1922
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c1922