Trwa ładowanie...
d4letwm
15-07-2015 11:14

NBP: Firmy planują wzrost zatrudnienia i niewielki wzrost płac

Warszawa, 15.07.2015 (ISBnews) - Prognozy zatrudnienia w III kw. 2015 r. uległy lekkiemu pogorszeniu w relacji kwartalnej, ale nadal (od blisko dwóch lat) więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1572 firm. Planowane podwyżki wynagrodzeń w III kw. br. będą na poziomie z poprzedniego kwartału.

d4letwm
d4letwm

"Prognozy zatrudnienia na III br. ponownie lekko się osłabiły w porównaniu z poprzednim kwartałem (dane po uwzględnieniu korekty sezonowej). Jednakże nadal (nieprzerwanie od blisko dwóch lat) więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek (wskaźnik zatrudnienia spadł o 1,3 pkt proc. kw/kw i wzrósł o 0,3 pkt proc. r/r do 4,1 punktu i jest nadal wyraźnie wyższy od swojej długoterminowej średniej)" - napisał NBP w raporcie.

Według NBP, nadal dobre i optymistyczne oceny i oczekiwania, w tym zwłaszcza sytuacji ekonomicznej i popytu, przekładają się na plany wyraźnego wzrostu zatrudnienia, podczas gdy pesymizm ocen wiąże się zwykle z planowaną redukcją liczby pracowników.

"W III kw. br. podwyżki płac będą miały zbliżony zasięg, co w poprzednim kwartale (po uwzględnieniu korekty sezonowej; zwiększyć wynagrodzenia planuje w rzeczywistości 15,4% przedsiębiorstw). Odsetek przedsiębiorstw zamierzających dokonać podwyżek kształtuje się nadal poniżej średniej dla lat 2005 - 2015" - czytamy w raporcie.

W przedsiębiorstwach, które planują zwiększyć płace, średnia wysokość planowanych podwyżek w III kw. br. będzie nieco wyższa od średniej w poprzednim kwartale (wyniesie 5,1%). Większość podwyżek płac będzie jednak nadal bardzo umiarkowana co do skali - dominują wzrosty płac do 5%. Zarówno relatywnie wysokie podwyżki płac (wyższe niż 10%), jak i redukcja wynagrodzeń planowane są bardzo rzadko.

d4letwm

"W podziale wg form własności osłabienie prognoz zatrudnienia w ujęciu kwartalnym odnotowały przedsiębiorstwa prywatne, podczas gdy w publicznych prognozy poprawiły się. Nadal jednak firmy prywatne prognozują wyraźny wzrost zatrudnienia. Przedsiębiorstwa z przewagą kapitału zagranicznego wyraźnie osłabiły swoje prognozy zatrudnienia, ale w dalszym ciągu są one bardziej optymistyczne niż prognozy firm prywatnych krajowych. Natomiast w przedsiębiorstwach publicznych, pomimo poprawy wskaźnika, nadal zatrudnienie będzie spadać" - podał NBP.

Wśród sekcji największy optymizm prognoz zatrudnienia prezentuje przetwórstwo przemysłowe (wyraźny wzrost zatrudnienia, przy lekkim osłabieniu prognoz) oraz handel. W usługach niewielka poprawa prognoz zatrudnienia nastąpiła ponadto w pozostałych sekcjach.

Lepsze prognozy zatrudnienia formułuje sektor usług dla biznesu (wyraźny wzrost zatrudnienia, ale osłabienie prognoz) niż dla konsumentów (także wzrost zatrudnienia, ale i poprawa prognoz). Również w sektorze usług nierynkowych zatrudnienie może wzrosnąć. W podziale według przeznaczenia produkcji prognozy osłabiły się w prawie wszystkich klasach.

"Spadek zatrudnienia spodziewany jest jednak jedynie w grupie firm specjalizujących się w produkcji dóbr energetycznych (podobnie w energetyce). Najwyższy wzrost zatrudnienia, pomimo osłabienia prognoz, przewidują producenci dóbr inwestycyjnych, a także firmy wytwarzające dobra zaopatrzeniowe" - czytamy w raporcie.

d4letwm

Od 5 lat wskaźnik prognoz zatrudnienia dla eksporterów kształtuje się powyżej wartości dla firm nieeksportujących. W III kw. br. przewaga eksporterów jednak zmniejszyła się, głównie z powodu osłabienia optymizmu prognoz zatrudnienia w grupie eksporterów wyspecjalizowanych. Przedsiębiorstwa działające wyłącznie na rynku krajowym prognozują nieznaczny wzrost zatrudnienia.

"Osłabienie prognoz zatrudnienia nastąpi w przedsiębiorstwach dużych, zwłaszcza w jednostkach największych (co najmniej 2000 pracowników). W firmach z sektora MSP optymizm prognoz zatrudniania nieznacznie zmniejszył się, choć zatrudnienie nadal może tam minimalnie wzrosnąć" - podsumowuje bank centralny.

W czerwcu 2015 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1572 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

(ISBnews)

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm