Trwa ładowanie...
d4w454d
22-12-2016 11:21

NBP: Kondycja przedsiębiorstw dobra w III kw., pomimo słabszej koniunktury

Warszawa, 22.12.2016 (ISBnews) - Kondycja w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się na dobrym poziomie w III kw. br., pomimo spowolnienia koniunktury, z uwagi głównie na spadek wydatków inwestycyjnych i krajowej dynamiki sprzedaży, podał Narodowy Bank Polski (NB) w raporcie "Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w III kw. 2016 r."

d4w454d
d4w454d

"W III kw. br. sytuacja sektora przedsiębiorstw pozostała dobra, pojawiły się jednak oznaki spowolnienia koniunktury, w tym spadek dynamiki sprzedaży krajowej oraz niższe wydatki na środki trwałe w sektorze prywatnym. Obserwowana równocześnie kontynuacja wzrostu zatrudnienia może jednak sugerować przejściowy charakter pogorszenia koniunktury" - czytamy w raporcie.

Jak wyjaśnia bank centralny, na słabe wyniki sprzedaży krajowej złożyła się głównie działalność sektora przemysłowego i budownictwo. Lepszą sprzedaż zanotowały firmy z sektora dóbr konsumpcyjnych czego motorem wyższe dochody rozporządzalne gospodarstw domowych zasilane programem 500+ oraz dobra sytuacja na rynku pracy. Lepszą dynamikę eksportu w ujęciu kwartalnym zanotowały firmy z kapitałem zagranicznym.

"Kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw w sprzedaży pozostał wolniejszy wzrost kosztów niż III kw. br. pozostała dobra, choć odnotowano oznaki jej pogorszenia, w tym zwłaszcza spadek odsetka firm rentownych i spadek mediany rozkładu wskaźnika rentowności" - czytamy dalej.

Jak podkreślono w raporcie, stale zwiększająca się liczba miejsc pracy, mimo niskiej dynamiki przychodów firm, jest dowodem na dobrą kondycję przedsiębiorstw i zdaniem autorów raportu utrudnia wnioskowaniu o perspektywach popytu.

d4w454d

"Sytuacja pomiędzy branżami i klasami jest jednak silnie zróżnicowana. Od kilku lat nieprzerwanie rośnie popyt na pracowników ze strony sektora usługowego, natomiast maleje liczba zatrudnionych osób w energetyce, górnictwie i budownictwie, choć w tej ostatniej branży dane są zaburzone przez przejście części pracowników na samozatrudnienie. Wyraźne różnice występują również w obrębie sekcji Przetwórstwo przemysłowe, gdzie obecność na rynkach zagranicznych przekłada się na rozwój i wzrost zatrudnienia, zaś ograniczona wyłącznie do sprzedaży krajowej działalność wiąże się obecnie z redukcją liczby pracowników i słabszymi wynikami finansowymi" - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu ponadto zwracają uwagę na obserwowany od początku 2016 r. pogłębiający się spadek nakładów na środki trwałe.

"Poziom nakładów na środki trwałe w sektorze pomiędzy kolejnymi perspektywami finansowymi dużych i średnich przedsiębiorstw niefinansowych od początku br. obniża się, a w III kw. tempo tego spadku pogłębiło się (z 5% 18 do 12,2% w III kw., r/r, c. stałe, dane kwartalne). Podobnie jak w pierwszej połowie roku za obniżenie dynamiki inwestycji odpowiadają głównie przedsiębiorstwa publiczne, w których trwają głębokie redukcje wydatków na inwestycje względem jednak, co trzeba podkreślić, rekordowo wysokich poziomów z 2015 r." - wskazano także w raporcie.

"Załamanie inwestycyjne, które dotychczas koncentrowało się w przedsiębiorstwach publicznych, zaczęło obejmować kolejne grupy przedsiębiorstw. W III kw. wyhamował widoczny jeszcze w pierwszej połowie roku wzrost inwestycji w sektorze przedsiębiorstw prywatnych, co było związane ze spadkiem przedsiębiorstwach inwestycji zagranicznych (dynamika obniżyła się z 17,3% w II kw. do minus 2,4%, r/r, c. bieżące, dane kwartalne)" - czytamy dalej.

d4w454d

Autorzy raportu zwracają uwagę, że pogłębienie się działań inwestycyjnych firm miało, obok uwarunkowań gospodarczych wewnątrz kraju, związek z sytuacją zewnętrzną z uwagi na słabe wyniki światowego handlu zagranicznego (które mogą mieć potencjalnie trwały charakter). Z drugiej strony, jak wynika z raportu, w III kw. br. przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym zwiększyły zarówno eksport, jak i zatrudnienie.

Z raportu wynika, że sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw pozostaje dobra. "Zachodzące zmiany w sytuacji ekonomicznej sektora przedsiębiorstw, w tym utrzymanie dodatniej dynamiki wyniku finansowego oraz spadku nakładów na środki trwałe, skutkują dalszą akumulacją najbardziej płynnych aktywów obrotowych, przekładając się na wzrost wskaźników płynności. Tym samym płynność sektora utrzymuje się na wysokim, bezpiecznym poziomie" - głosi raport.

Bank centralny wskazał ponadto, że rośnie grupa przedsiębiorstw rezygnujących z finansowania kredytem bankowym.

(ISBnews)

d4w454d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4w454d