Trwa ładowanie...
d3n2yf2

NBP obawia się, że działania rządu nie zapobiegną narastaniu deficytu i długu

12.03. Warszawa (PAP) - NBP obawia się, że działania rządu w ramach planu konsolidacji fiskalnej nie zapobiegną narastaniu deficytu i długu, a dług przy niższym tempie wzrostu może...

d3n2yf2
d3n2yf2

12.03. Warszawa (PAP) - NBP obawia się, że działania rządu w ramach planu konsolidacji fiskalnej nie zapobiegną narastaniu deficytu i długu, a dług przy niższym tempie wzrostu może przekroczyć 55 proc. PKB w 2011 roku.

"Ewentualne nieco wolniejsze od zakładanego tempo ożywienia gospodarczego może spowodować, że w 2011 roku dług publiczny liczony wg metodologii krajowej przekroczy 55 proc. PKB" - napisano w raporcie "Polska wobec światowego kryzysu. Wnioski z dyskusji przygotowanego przez NBP.

Rząd w planie konsolidacji fiskalnej zakłada wprowadzenie reguły wydatkowej, która ma utrzymać w ryzach przyrost dług i deficytu. Pozwoli to w 2012 roku spełnienie fiskalnych kryteriów z Maastricht.

"Ścieżka redukcji deficytu, zaprezentowana przez rząd, opiera się przede wszystkim na dwóch istotnych przesłankach, z jednej strony na optymistycznych założeniach makro, w szczególności dotyczących przewidywanego korzystnego kształtowania się sytuacji na rynku pracy, z drugiej zaś strony zakładany jest znaczy spadek wydatków publicznych, szczególnie widoczny w 2012 roku" - napisano w raporcie.

d3n2yf2

"Do zmniejszenia relacji wydatków do PKB w horyzoncie programu konwergencji istotnie przyczyniać ma się niska dynamika wydatków na wynagrodzenia oraz zużycie pośrednie (...). Niska dynamika tych kategorii uzasadniona jest wprowadzeniem reguły wydatkowej" - dodano.

"Stanowiłaby ona cenne rozwiązanie służące utrzymaniu dyscypliny fiskalnej, wiele jednak zależy od szczegółowego jej kształtu" - piszą autorzy raportu.

Reguła zakłada, że wydatki nie wzrosną więcej niż 1 proc. realnie.

"Ze wstępnych zapowiedzi można wnioskować, że reguła ta będzie dotyczyła tylko wydatków budżetu, innych niż wydatki prawnie zdeterminowane, a zatem niewielkiej części wydatków publicznych ogółem" - napisano.

"Stad też ograniczenie ich realnego tempa wzrostu do 1 proc. nie przyczyni się do znaczącego obniżenia deficytu sektora finansów publicznych" - podano w raporcie. (PAP)

jba/ map/ morb/

d3n2yf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n2yf2