Trwa ładowanie...
d184kqv
finanse
30-06-2011 12:57

NBP: polskie przewodnictwo w Radzie UE na monetach NBP (komunikat)

...

d184kqv
d184kqv

30.06. Warszawa - NBP informuje:

W piątek 1 lipca 2011 r. Polska po raz pierwszy w historii obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Aby upamiętnić to wyjątkowe wydarzenie, Narodowy Bank Polski wyemituje monety okolicznościowe: złotą o nominale 100 zł, srebrną dziesięciozłotówkę oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold. Moneta srebrna została zaprezentowana Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Jerzemu Buzkowi jeszcze przed datą emisji, podczas spotkania z prezesem NBP prof. Markiem Belką.

Awers monety złotej przedstawia kontur Europy i wizerunek orła z godła Rzeczypospolitej obwiedziony dwunastoma gwiazdkami. Na rewersie widnieje oficjalne logo przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej na tle fragmentu flagi Unii Europejskiej, a nad nimi dwie dłonie splecione w geście uścisku. Moneta złota o nominale 100 zł i średnicy 21 mm została wybita stemplem lustrzanym w nakładzie 4 tysięcy sztuk.

Głównym motywem graficznym awersu monety srebrnej jest litera "e" na tle polskiej flagi, której zakończenie tworzy fragment południowo-wschodniego konturu Polski. Na rewersie widoczne jest logo przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej nawiązujące do tradycji "Solidarności", wykonane farbami: żółtą, czarną, zieloną, niebieską, pomarańczową i czerwoną, a w otoku - dwanaście gwiazdek. Monetę srebrną o nominale 10 zł i średnicy 32 mm wybito w nakładzie 50 tysięcy sztuk.

d184kqv

Rewers monety dwuzłotowej, podobnie jak złotej, przedstawia logo polskiej prezydencji na tle fragmentu flagi unijnej, a u góry uściśnięte dłonie. Wizerunek uzupełniają sylwetki dwóch postaci trzymających się za ręce. Moneta dwuzłotowa ze stopu Nordic Gold o średnicy 27 mm została wybita w nakładzie 800 tysięcy sztuk. Wizerunki monet zaprojektowała Urszula Walerzak, a tradycyjny awers dwuzłotówki z orłem - Ewa Tyc-Karpińska.

Monety srebrne i złote "Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej" można licytować w systemie Kolekcjoner (www.kolekcjoner.nbp.pl) do 1 lipca 2011 r. Po ustaleniu ceny emisyjnej będzie można je nabyć również w sklepie internetowym "Kolekcjoner" oraz w kasach Oddziałów Okręgowych NBP. Monety dwuzłotowe można będzie zamieniać po cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP.

Więcej informacji o aukcjach, w tym wizerunki i opis monet, znajdują się na stronie serwisu internetowego www.kolekcjoner.nbp.pl (w zakładce Aukcje) oraz na stronie ww.NBP.pl (w zakładce Banknoty i monety) pod linkiem:

http://nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2011.html#07

Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/ jbr/

d184kqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d184kqv