Trwa ładowanie...
d2xlelo

NBP: spadek inwestycji bezpośrednich w Polsce i polskich za granicą

W 2012 r. napłynęło do Polski 4,7 mld euro inwestycji bezpośrednich, to o 68 proc. mniej niż w 2011 r. - podał w poniedziałek NBP. Jeszcze bardziej spadła dynamika polskich inwestycji za granicą, których w 2012 r. było o 90 proc. mniej niż rok wcześniej.
Share
NBP: spadek inwestycji bezpośrednich w Polsce i polskich za granicą
Źródło: Thinkstockphotos
d2xlelo

Z opracowań opublikowanych w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski wynika, że w 2012 r. nasze firmy dokonały inwestycji bezpośrednich za granicą na kwotę 557 mln euro, czyli o 5,3 mld euro (90 proc.) mniej niż rok wcześniej.

Sytuacja jednak tylko pozornie wygląda na bardzo złą. Podobnie jak w poprzednich latach na wartość i strukturę inwestycji znaczący wpływ miały bowiem transakcje podmiotów specjalnego przeznaczenia zaangażowanych w kapitał w tranzycie.

Jednostki specjalnego przeznaczenia nic nie produkują, a służą do "przepuszczania" kapitału przez różne kraje, by firmy mogły płacić mniejsze podatki. Kapitał w tranzycie nie ma wpływu na krajową produkcję i zatrudnienie. Gdy z bilansu odejmiemy pozycje, za które on odpowiada, obraz polskich inwestycji zagranicznych i zagranicznych w Polsce będzie przedstawiał się zupełnie inaczej.

d2xlelo

I tak w 2012 r. z tytułu transakcji kapitału w tranzycie odnotowano wycofanie inwestorów z Polski na kwotę 4,6 mld euro. Oznacza to, że zagraniczne inwestycje bezpośrednie w naszym kraju z wyłączeniem kapitału w tranzycie wyniosłyby 9,3 mld euro i byłyby o 4,04 mld euro (a więc 30 proc.) niższe, niż liczone w ten sam sposób w poprzednim roku.

Według danych NBP największy napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich odnotowano z Niemiec (3,4 mld euro) i Francji (3,1 mld euro). Z kolei największe wycofywanie się inwestorów dotyczyło Luksemburga (-3,2 mld euro) i Niderlandów (-1,7 mld euro).

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie trafiły przede wszystkim do podmiotów zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową (3,8 mld euro), a także do sektora przetwórstwa przemysłowego (2,7 mld euro). Odpływ kapitału wyniósł 3,4 mld euro i dotyczył sektora działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (głównie działalności holdingów).

Z kolei jeśli chodzi o polskie inwestycje za granicą to w 2012 r. w ramach transakcji kapitału w tranzycie odnotowano ich wycofanie na kwotę 4,6 mld euro. Jak wyliczył NBP oznacza to, że polskie inwestycje bezpośrednie za granicą z wyłączeniem kapitału w tranzycie wyniosłyby 5,1 mld euro i byłyby o 762 mln euro (17 proc.) wyższe od liczonych w ten sam sposób inwestycji w roku poprzednim.

d2xlelo

W 2012 r. polscy inwestorzy bezpośredni, którzy zainwestowali za granicą, zarobili 1,5 mld euro i był to rekordowo wysoki wynik. Dochody w postaci zadeklarowanych dywidend wyniosły 368 mln euro, reinwestowane zyski wyniosły 432 mln euro, natomiast odsetki 744 mln euro.

Dochody w 2012 r. pochodziły przede wszystkim z Luksemburga (416 mln euro), Stanów Zjednoczonych (295 mln euro), Rosji (112 mln euro) oraz Szwajcarii (104 mln euro).

W ujęciu sektorowym najwięcej dochodów generował sektor działalności finansowej i ubezpieczeniowej (834 mln euro), przetwórstwa przemysłowego (302 mln euro) oraz handlu hurtowego, detalicznego i naprawy pojazdów (162 mln euro).

d2xlelo

Podziel się opinią

Share
d2xlelo
d2xlelo