Trwa ładowanie...
d2ieaoj

NBP uważa, że decyzja Moody's związana z sytuacją w Europie

15.11. Warszawa (PAP) - Szef NBP Marek Belka uważa, że decyzja Moody's dotycząca polskiego sektora bankowego związana jest raczej z sytuacją w systemie bankowym w Europie i dotyczy...

d2ieaoj
d2ieaoj

15.11. Warszawa (PAP) - Szef NBP Marek Belka uważa, że decyzja Moody's dotycząca polskiego sektora bankowego związana jest raczej z sytuacją w systemie bankowym w Europie i dotyczy raczej banków mających ekspozycję kredytową w walutach.

Agencja Moody's obniżyła perspektywę dla polskiego systemu bankowego do "negatywnej" ze "stabilnej". Perspektywa wyraża oczekiwania agencji, co do warunków kredytowych w tym sektorze w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Według agencji, otoczenie banków ulegnie pogorszeniu.

"Komentowanie dzisiaj enuncjacji agencji ratingowych to w ogóle trudna sprawa. Po pierwsze jest to zdumiewające, zaskakujące, ale jeżeli byśmy mieli szukać przyczyn takiej oceny to ona leży w sytuacji systemu bankowego w Europie. Ostatnia decyzja Komisji Europejskiej zobowiązuje banki europejskie do znacznego podniesienia współczynników kapitałowych, to oczywiście mimo wszelkich zapewnień oficjalnych, może skutkować obniżeniem skłonności tych banków do rozszerzenia z jednej strony akcji kredytowej, a z drugiej strony kontynuowania finansowania krótkoterminowego" - powiedział Belka dziennikarzom.

"Myślę, że to obniży ceny banków na giełdzie i będą one łatwiejsze do przejmowania. My wiemy, że polskie banki są dobrze skapitalizowane i stabilne" - dodał.

d2ieaoj

"W gorszej sytuacji są banków mające kredyty w walutach. Te banki są w trudniejszej sytuacji, i to o nich Moody's mówił dzisiaj" - powiedział.

Moody's ocenia, że słabszy wzrost gospodarczy spowoduje pogorszenie, jakości aktywów i zwiększenie konkurencji, ograniczając zdolność banków do zwiększania akcji kredytowej, co będzie miało negatywny wpływ na ich przychody.

Moody's przewiduje, że w tej sytuacji banki będą realizować strategie obronne, a tym samym odwrócone zostaną pozytywne trendy z pierwszego półrocza tego roku. (PAP)

mak/ map/ jtt/

d2ieaoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ieaoj