Trwa ładowanie...
db3zigq

NBP uważa, że pozbawianie KNF prawa do rekomendacji jest nieuzasadnione

13.08. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski uważa, że pozbawianie Komisji Nadzoru Finansowego uprawnień do wydawania rekomendacji jest nieuzasadnione - wynika z opinii banku...

db3zigq
db3zigq

13.08. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski uważa, że pozbawianie Komisji Nadzoru Finansowego uprawnień do wydawania rekomendacji jest nieuzasadnione - wynika z opinii banku centralnego do projektu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym. NBP sądzi, że opiniowanie rekomendacji przez Radę ds. Ryzyka Systemowego jest wystarczające.

Zgodnie z projektem ustawy, nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym ma sprawować Rada ds. Ryzyka Systemowego.

Rada ma składać się z 7 członków, a jej przewodniczącym będzie prezes NBP. Oprócz niego w skład nowego ciała wejść mają, jako zastępcy przewodniczącego: minister finansów oraz członek zarządu NBP. Dodatkowo w Radzie zasiąść mają przewodniczący KNF, prezes BFG, przedstawiciel MF oraz premiera, a także z głosem doradczym prezes GUS.

"Nie ma uzasadnienia pozbawianie KNF uprawnienia wskazanego w art. 137 pkt. Prawa bankowego do wydawania rekomendacji, gdyż są one wartościowym, sprawdzonym i skutecznym instrumentem nadzoru mikroostrożnościowego" - napisano w stanowisku NBP.

db3zigq

"Jednocześnie mając na względzie, że działania organu mikroostrożnościowego mogą mieć również oddziaływanie systemowe, to wydaje się, iż rozwiązanie polegające na tym, aby Rada (do spraw Ryzyka Systemowego - PAP) opiniowała rekomendacje i uchwały wydawane przez KNF, będzie wystarczające" - dodają autorzy opinii.

Jednocześnie bank centralny, w swojej opinii, informuje, że z zadowoleniem ocenia próbę wprowadzenia do systemu prawnego rozwiązań mających na celu stworzenie nadzoru makroostrożnościowego.

Pod koniec lipca, główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki w rozmowie z PAP informował, że uchylenie upoważnień KNF do wydawania rekomendacji dotyczących zarządzania bankami wynika z makroekonomicznego charakteru tych rekomendacji.

KNF w swoich uwagach do projektu ustawy, ocenia, że odebranie jej kompetencji wydawania rekomendacji spowoduje znaczące utrudnienie w działalności KNF i mogłoby prowadzić do niezamierzonego wzrostu ryzyka systemowego

Komisja uważa, że rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym KNF zasięgałaby opinii Rady do spraw Ryzyka Systemowego w przypadku, gdy projektowana rekomendacja o charakterze mikroostrożnościowym mogłyby oddziaływać w skali makroostrożnościowej. (PAP)

bg/ ana/

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq