NBP: W II kwartale większe dochody gospodarstw domowych
W II kwartale 2016 roku realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o 6,1 proc. licząc rok do roku, z czego za ok. 2,5 punkta procentowego wzrostu odpowiadają wypłaty ze świadczenia "Rodzina 500+" - podał NBP w raporcie na temat sytuacji finansowej gospodarstw domowych.
24.11.2016 10:50
Przyspieszenie wzrostu dochodów nie przełożyło się jednak do tej pory na wyraźnie wyższe tempo wzrostu spożycia prywatnego GD, które w II kw. 2016 r. wyniosło 3,3 proc. r/r - dodał bank centralny.
"Ponadto, korzystna dynamika dochodów była wspierana przez wyraźny wzrost dochodów z pracy najemnej oraz nadwyżki operacyjnej brutto. Wartość dochodów obniżały natomiast szybko rosnące składki na ubezpieczenia społeczne, związane m.in. z oskładkowaniem umów cywilno-prawnych" - poinformował NBP.
"Opóźnienie części wypłat z Programu Rodzina 500+, jak i poprawiające się nastroje konsumenckie oraz dobra sytuacja na rynku pracy mogą wskazywać na przyspieszenie tendencji wzrostowych popytu konsumpcyjnego GD w następnych kwartałach" - dodał bank.
Poza tym, według raportu NBP, stopa oszczędzania kontynuowała tendencję wzrostową i w II kw. 2016 r. wyniosła 4,0 proc., za sprawą wyższych oszczędności dobrowolnych. Z kolei stan aktywów finansowych gospodarstw domowych w końcu II kwartału wyniósł 1 bln 773,7 mld zł, tj. spadł o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym oraz wzrósł o 3,1 proc. r/r.
"Przyczyną obniżenia się stanu posiadania aktywów były silne ujemne przeszacowania wartości, natomiast transakcje na aktywach pozostały dodatnie. Najwięcej środków lokowano w formie aktywów o względnie niskim poziomie ryzyka i dużej płynności (gotówka i depozyty krótkoterminowe), na co wskazywała już wcześniej sprawozdawczość z danych monetarnych. W dłuższej perspektywie w strukturze aktywów rośnie znaczenie aktywów nieryzykownych i płynnych kosztem aktywów ryzykownych" - czytamy w raporcie NBP.
Ponadto, według raportu, w II kwartale 2016 r. gospodarstwa domowe zwiększyły stan zobowiązań do 679,5 mld zł, przekraczając o 3,9-proc. poziom zadłużenia sprzed roku.
"Historycznie we wzroście zadłużenia gospodarstw domowych dominowały kredyty na nieruchomości. Jednakże od 2010 roku transakcje w formie kredytów konsumpcyjnych znajdują się w trendzie wzrostowym, natomiast ustabilizowały się transakcje w formie kredytów mieszkaniowych. W rezultacie od połowy 2015 roku w strukturze transakcji największy udział mają kredyty konsumpcyjne, co potwierdzają również dane za III kwartał ze statystyki monetarnej NBP. Jednocześnie obserwuje się systematyczny wzrost zainteresowania gospodarstw domowych kredytami o dłuższym terminie zapadalności" - poinformował bank centralny.