Trwa ładowanie...
20-04-2016 12:23

NBP wyda dwie nowe monety z okazji ważnego wydarzenia kulturalnego

Jedna z monet ma klasyczny kształt, a druga jest kwadratowa.

Share
NBP wyda dwie nowe monety z okazji ważnego wydarzenia kulturalnegoFot: Narodowy Bank Polski
d3rxm5w

W czwartek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu dwie nowe monety. Obie upamiętnią obchody Europejskiej Stolicy Kultury, które trwają od 16 stycznia 2016 roku we Wrocławiu.

Pierwsza z monet o masie 8 gram ma klasyczny kształt i jest wykonana ze stopu złota o próbie 900. Oznacza to, że w jego skład wchodzi 90 procent czystego kruszcu. Do sprzedaży wejdzie zaledwie 2000 sztuk złotej monety. Wartość nominalna każdej z nich to 100 złotych.
Jak podaje NBP, na awersie monety przedstawiono architektoniczny motyw schodów Narodowego Forum Muzyki (NFM), w który wkomponowano wizerunek twarzy antycznej rzeźby. Jest ona symbolem antycznych korzeni europejskiej kultury. Na rewersie monety znajdziemy ten sam motyw schodów NFM, a także napis "Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury" i logo tego wydarzenia.

Do pełnienia funkcji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław przygotowywał się od kilku lat. Na potrzeby tego wydarzenia zbudowano m.in. kompleks NFM. Dzięki temu w 2016 roku stolica Dolnego Śląska jest miejscem specjalnych wydarzeń oraz imprez kulturalnych nawiązujących m.in. do historycznego dziedzictwa miasta.

d3rxm5w

Druga z monet wydana z tej okazji ma kształt kwadratu. Wykonano ją ze stopu srebra o próbie 925. Jej wymiary to 28,2 mm, a masa wynosi 14,14 gram. Przewidziany nakład srebrnej monety to 20 tys. sztuk, a wartość nominalna każdego egzemplarza to 10 złotych.
[

]( # )źródło: Narodowy Bank Polski

Również na srebrnej monecie wykorzystano motyw schodów. Jak czytamy w broszurze NBP, na rewersie widać dodatkowo postać artysty, która tanecznym gestem wskazuje Narodowe Forum Muzyki, zachęcając do wejścia. Jego strój zdobią motywy graficzne nawiązujące do wydarzenia.

d3rxm5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxm5w
d3rxm5w