Trwa ładowanie...

NBP wypuścił nowe monety. Za jedną trzeba zapłacić aż 12,5 tys. zł

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu trzy nowe monety. Żeby je zdobyć, kolekcjonerzy muszą sięgnąć naprawdę głęboko do kieszeni.

NBP wypuścił nowe monety. Za jedną trzeba zapłacić aż 12,5 tys. złŹródło: NBP, fot: mat. prasowe
d1ya6cu

7 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu złotą i srebrną monetę z serii "Skarby Stanisława Augusta" – Zygmunt II August – oraz srebrną z serii "Historia monety polskiej" – talar Władysława IV.

Jak informuje Marta Męclewska w folderze emisyjnym, trzynasta moneta serii "Skarby Stanisława Augusta" przedstawia Zygmunta II Augusta, syna Zygmunta I i Bony Sforzy d’Aragona

Na rewersie monety widnieje popiersie króla. Na awersie monety czytamy (w tłumaczeniu): "Jedyny syn Zygmunta I i Bony Sforzy, za życia ojca, w wieku lat dziesięciu obrany na króla, po śmierci ojca uczynił Kurlandię lennem Rzeczypospolitej, Litwę przyłączył wiecznym węzłem do Polski, ostatni król Polski z rodu Jagiellonów. Umarł bezdzietny w Knyszynie Roku Pańskiego 1572, mając lat 52, w 24. roku panowania, dnia 18 lipca".

Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

W przypadku talaru Władysława IV awers monety określa okrągły stempel z godłem i nazwą Rzeczpospolita Polska, datą 2017 i nominałem 20 zł. Tło metryczki stanowi natomiast rewers zabytkowego talara Władysława IV z 1642 r. Tarcza została obwiedziona łańcuchem orderu Złotego Runa. Na tym tle umieszczono konną postać Władysława IV. Rewers natomiast przedstawia popiersie króla.

d1ya6cu

Imponujące kwoty

Uwagę zwracają nominały i ceny, jakie trzeba za monety zapłacić. Złota moneta Zygmunt II August o nominale 500 zł zostanie wyemitowana w nakładzie zaledwie do 600 sztuk i można ją nabyć w cenie 12,5 tys. zł, srebrna o nominale 50 zł w nakładzie do 6 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 660 zł. Natomiast srebrna moneta talar Władysława IV zostanie wyemitowana w nakładzie do 18 tys. sztuk i można ją kupić w cenie 170 zł.

Źródło: NBP
d1ya6cu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ya6cu