NBP za wejściem do ERM2 w stabilnych warunkach i po ustaleniach ws. zmiany Konstytucji - Koziński

...

(dochodzą szczegóły konsultowanego z NBP dokumentu w sprawie warunków wejścia do ERM2 i EMU)

8.4.Kraków (PAP) - NBP nie widzi przeszkód w wejściu Polski do ERM2, ale pod warunkiem że zostanie rozstrzygnięta kwestia zmiany Konstytucji, a sytuacja na rynkach walutowych będzie stabilna - powiedział PAP w środę Witold Koziński, wiceprezes NBP.

Dodał, że obecnie NBP konsultuje przedstawiony przez Ministerstwo Finansów nowy harmonogram wejścia do strefy euro. W ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Ludwik Kotecki informował, że MF do końca kwietnia przygotuje dokument, który określi warunki do spełnienia konieczne przy wejściu do ERM2 i EMU.

Dokument ten, w intencji resortu, ma określić warunki, których spełnienie pozwoli bezpiecznie wprowadzić złotego do mechanizmu ERM2 i przyjąć euro tak szybko, jak to będzie możliwe.

"Nie będziemy teraz dyskutować o dacie, chcemy bardziej skupić się na warunkach. One nam określą datę" - mówił wówczas Kotecki.

"Ten plan trafił także do NBP. NBP zgłosi swoje uwagi. Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu spotkamy się (NBP i MinFin - PAP), żeby uzgodnić taki harmonogram działań" - powiedział Koziński w środę PAP.

"Rekomendacja NBP jest taka, żeby jednak te dwie kwestie zostały rozstrzygnięte - zmiana Konstytucji oraz względne uspokojenie się rynków finansowych. To są dwie kwestie, które są bardzo ważne. Jeżeli one zostaną rozstrzygnięte, to przeszkód (w wejściu Polski do ERM2 - PAP) nie widzę" - dodał.

Koziński wyraził nadzieję, że złoty w najbliższym czasie nie będzie się gwałtownie osłabiał.

"Trudno cokolwiek powiedzieć, warunki - awersja do ryzyka - są zmienne. Nie podjąłbym się jakiejkolwiek prognozy. Mam nadzieję, że złoty nie będzie się gwałtownie osłabiał" - powiedział.

Dodał także, że jeżeli chodzi o wpływ opcji walutowych na kurs złotego, to problem ten będzie mógł się zakończyć dopiero w 2010 roku.

"Tak są zawiązane kontrakty" - powiedział.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ mak/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finansenbpemu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)