Trwa ładowanie...
d2dbn3h
16-03-2016 06:35

NCBR ogłasza konkurs na innowacje w branży włókienniczej; budżet - 60 mln

60 mln zł trafi do przedsiębiorców i konsorcjów, które podejmą się tworzenia nowych technologii i innowacyjnych projektów dla branży odzieżowo-tekstylnej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach programu INNOTEXTILE skierowanego do sektora włókienniczego.

d2dbn3h
d2dbn3h

Wnioski w ramach pierwszego konkursu INNOTEXTILE będzie można składać w NCBR od 15 kwietnia do 15 czerwca 2016 r.

"Przywiązujemy ogromną wagę do tego programu. Przemysł tekstylny i odzieżowy przeszedł ogromne zmiany w ostatnim czasie. Dziś jest to masa specjalistycznych rynków - tekstylia dla rolnictwa, medycyny, przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, budownictwa, meblarstwa, wyposażenia wnętrz, odzież ochronna, mundury, sportowa czy rekreacyjna" - powiedział PAP Tadeusz Wawrzyniak, prezes PIOT (Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego). To właśnie ta organizacja wnioskowała o utworzenie programu.

W tych segmentach - przekonywał Wawrzyniak - mamy do czynienia z bardzo dużą innowacyjnością. "Program ma na celu budowanie kolejnych naszych przewag konkurencyjnych w oparciu o innowacje. Chodzi tak o nowe produkty, jak technologie ich wytwarzania" - wskazał.

Według niego "program został tak skrojony, by sprzyjać małym i średnim przedsiębiorstwom, z ciekawymi pomysłami".

d2dbn3h

"Innowacyjność polskiej gospodarki powinniśmy oprzeć na współpracy przedsiębiorców z rodzimymi naukowcami. Chcemy uwolnić potencjał wynikający z kooperacji obu środowisk. Dzięki programom sektorowym tworzymy nić porozumienia z kręgami gospodarczymi, a przykładem takiej współpracy jest właśnie INNOTEXTILE" - powiedział z kolei cytowany w komunikacie NCBR wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Według komunikatu "w pierwszym z konkursów przewidziano 60 mln zł na dofinansowanie projektów, a o środki ubiegać się mogą firmy lub konsorcja, które zgłoszą najlepsze projekty, wpisujące się w ambitną agendę badawczą zaproponowaną przez przemysł".

W oparciu o program dofinansowanych może być siedem obszarów badawczych, m.in. personalizacja projektowania wyrobów odzieżowych, indywidualizacja wzornictwa tekstyliów i produkcja na zamówienie indywidualnego klienta. Badania mają dotyczyć także rozwoju informatycznych systemów projektowania i konstruowania odzieży, wyrobów tekstylnych z wbudowanymi systemami monitoringu parametrów fizjologicznych użytkownika, a także tekstyliów specjalnych, jak odzież chroniąca przed tzw. smogiem elektromagnetycznym.

NCBR dodało, że wdrożenie innowacyjnych technologii we włókiennictwie ma wpłynąć na dalszy rozwój takich dziedzin jak: medycyna, rolnictwo, budownictwo, w których wyroby sektora włókienniczego mają istotny udział. Działania B+R w sektorze włókienniczym mają się też przyczynić do wzrostu innowacyjności wielu kolejnych gałęzi polskiej gospodarki.

d2dbn3h

"Jestem przekonany, że środki zainwestowane w ramach programu INNOTEXTILE przyniosą rodzimemu przemysłowi włókienniczemu stały dostęp do innowacyjnych technologii, a Polsce zapewnią miejsce w gronie liderów tej branży na arenie międzynarodowej" - wskazał cytowany w komunikacie prof. Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zwrócił też uwagę, że "badania naukowe i prace rozwojowe są kluczem do tworzenia innowacyjnych technologii, a te z kolei decydują o przewadze konkurencyjnej gospodarki każdego kraju".

Program sektorowy dla przemysłu włókienniczego INNOTEXTILE realizowany jest z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Przemysł tekstylny i odzieżowy skupia 17 tys. firm, odpowiada za 5 proc. polskiego PKB i - w ocenie NCBR - ma szansę stać się jednym z flagowych okrętów polskiej ekspansji zagranicznej. Od 2013 r. sektor włókienniczy zwiększył produkcję o ponad 10 proc., a inwestycje - o 94 proc. Coraz więcej produktów to zaawansowane technologicznie materiały włókiennicze, mające zastosowanie w medycynie, budownictwie, rolnictwie czy środkach transportu. Już dziś ponad połowa produkcji trafia na eksport.

d2dbn3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dbn3h