Trwa ładowanie...
d33jvhx

NFI Empik po analizie decyzji UOKiK zakazującej kupna Merlina zdecyduje, czy się odwoła

04.02. Warszawa (PAP) - NFI Empik Media & Fashion po analizie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazującej przejęcia Merlina zdecyduje, czy się od niej odwoła -...

Share
d33jvhx

04.02. Warszawa (PAP) - NFI Empik Media & Fashion po analizie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazującej przejęcia Merlina zdecyduje, czy się od niej odwoła - podała spółka w komunikacie prasowym. Jeśli NFI Empik nie złoży odwołania, 130 mln zł przeznaczone na tę akwizycję, trafi na inne inwestycje w handel internetowy.

UOKiK poinformował w piątek, że przejęcie spółki Merlin przez NFI Empik Media & Fashion doprowadzi do ograniczenia konkurencji i zakazał przeprowadzenia transakcji. Zdaniem urzędu, akwizycja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach detalicznej sprzedaży internetowej książek niespecjalistycznych oraz płyt z muzyką. Ponadto negatywnie wpłynie na krajowy rynek zakupu książek niespecjalistycznych.

Kurs NFI Empik spada o godz. 14.22 o 4,15 proc. do 18,20 zł.

d33jvhx

"Ze zdumieniem przyjęliśmy negatywną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zanim podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu transakcji z akcjonariuszami Merlin.pl, gruntownie sprawdziliśmy wszelkie aspekty związane z tą inwestycją i wykluczyliśmy ryzyka z nią związane. Na podstawie powszechnie dostępnych analiz rynkowych, jak również zleconych przez nas niezależnym firmom badań - ponad wszelką wątpliwość sprawdziliśmy, że połączone podmioty nie osiągną pozycji dominującej na rynku, a zatem przeprowadzenie połączenia będzie możliwe" - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Szymański, prezes spółki.

"Aktualnie nasi prawnicy analizują uzasadnienie urzędu do wydanej decyzji. Na podstawie ich rekomendacji zdecydujemy wspólnie z akcjonariuszami Marlin.pl, czy spółka złoży odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - dodał.

Prezes zaznaczył, że decyzja UOKiK nie zmienia strategicznych kierunków rozwoju Grupy EM&F jako detalisty wielokanałowego.

"Akwizycja Merlin.pl SA była częścią szerszego planu inwestycji Grupy EM&F w handel internetowy. W przypadku jeśli nie zdecydujemy się odwoływać od decyzji Urzędu, 130 milionów złotych, które zamierzaliśmy przeznaczyć na to przejęcie, będziemy chcieli w krótkim czasie zainwestować w przyśpieszenie realizacji tego planu" - powiedział.

d33jvhx

Spółka nie udziela na razie komentarza w tej sprawie, planuje opublikować swoje stanowisko w komunikacie.

W lipcu NFI Empik Media & Fashion i jego podmiot zależny Empik podpisały z Merlin.pl umowę dotyczącą połączenia pionów sprzedaży internetowej Empik z Merlin.pl. NFI EMF otrzyma 60 proc. akcji w podwyższonym kapitale Merlin.pl, a do końca 2012 roku może nastąpić oferta publiczna Merlin.pl.(PAP)

epo/ asa/

d33jvhx

Podziel się opinią

Share
d33jvhx
d33jvhx