NFOŚiGW: 400 mln zł na termomodernizację domów jednorodzinnych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zatwierdził program termomodernizacyjny, skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych - poinformowała PAP prezes funduszu Małgorzata Skucha. Finansować z niego będzie można m.in. wymianę okien, dachu, czy instalację ekologicznych źródeł ciepła.
06.10.2015 12:20
Udostępniamy nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/10858/
O środki z programu Ryś będzie można się starać najprawdopodobniej od początku 2016 r. Będzie on realizowany do 2023 r.; umowy będą podpisywane do końca 2020 r. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, samorządy, organizacje pozarządowe czy związki wyznaniowe posiadające prawo własności do jednorodzinnego budynku mieszkalnego dopuszczonego do użytkowania (np. plebania).
"Mam nadzieję, że w pierwszych dniach stycznia będzie można składać wnioski, czy to w bankach czy w WFOŚiGW. Do tego czasu prowadzić będziemy dużą kampanię edukacyjną, ponieważ chcemy pokazać, że to nie jest tylko i wyłącznie koszty, ale przede wszystkim są to korzyści. Z jednej strony mają się nam docelowo zmniejszyć rachunki za energię a z drugiej strony mamy otrzymać korzyści dla środowiska, bo jeżeli palimy paliwem złej jakości, to i my, i nasze dzieci, i nasi sąsiedzi cierpimy" - powiedziała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Skucha.
Program będzie realizowany przez banki (300 mln zł) oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (100 mln zł).
Jak podkreśliła prezes program ma "pomóc polskim rodzinom zmniejszyć zużycie energii". "Chcemy finansować głęboką termomodernizację, ale dopuściliśmy również finansowanie źródeł ciepła, odnawialnych źródeł ciepła. Chcemy pokazać, że inwestowanie w efektywność energetyczną się opłaca" - dodała.
Wyjaśniła, że projekty głębokiej termomodernizacji będą finansowane etapami. Na pierwszym trzeba będzie ocieplić np. dach, okna, drzwi, ściany, czy podłogę. Po wykonaniu tych prac, będzie można starać się o dofinansowanie na instalację źródeł ciepła, chodzi o kolektory, pompy ciepła, czy kotły na biomasę.
W zależności od tego czy właściciel budynku zdecyduje się na kompleksową termomodernizację, bądź tylko częściową, zmieniać się będzie wysokość przyznawanych dotacji. W przypadku pełnej termomodernizacji jest to 40 proc. kosztów inwestycji, a w przypadku częściowej - 20 proc. dotacji.
mick/ son/
Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:
użytkownik: wideo01@pap.pl
hasło: OZsV2TzG%!if