Trwa ładowanie...
d46dwez

NFZ ma dość. Szykuje się na tych, co uciekają leczyć się za granicę

To może być koniec turystyki leczniczej. Prezes NFZ Andrzej Jacyna zapowiedział, że szykuje szlaban na wyjazdy do Czech na operację zaćmy. Już powstaje specjalne rozporządzenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na operację zaćmy czeka pół miliona Polaków. Wielu z nich po kilka lat
Na operację zaćmy czeka pół miliona Polaków. Wielu z nich po kilka lat (123RF)
d46dwez

Pieniądze w NFZ przepływają urzędnikom przez palce. Przez turystykę medyczną. Jak już pisaliśmy w money.pl, skala turystyki medycznej do Czech przybiera na sile. Szczególnie jeżeli chodzi o operacje zaćmy.

Wszystko za sprawą niewystarczającej limitów na te zabiegi zaplanowane przez rodzimy Fundusz Zdrowia w polskich szpitalach. Jedynym ratunkiem dla pacjentów, którzy nie chcą stać w kilkuletnich kolejkach, jest możliwość skorzystania z procedury transgranicznej, do której prawo ma każdy obywatel Unii.

Zobacz video: Co to jest zaćma?

Jak dowiedział się "Super Express", w NFZ powstaje zarządzenie, które przewiduje, że zabieg wszczepienia soczewki będzie musiał zostać poprzedzony wizytą u okulisty, a będzie przysługiwał osobom tylko z niską ostrością widzenia. Te same kryteria mają obowiązywać pacjentów leczących się w Polsce i za granicą.

d46dwez

- Starający się o refundację kosztów z NFZ będą musieli sprawozdawać, jaką ostrość wzroku mieli przed operacją i po niej - ujawnia prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki. To oznacza, że osobom, które nie spełnią kryteriów, NFZ nie zwróci pieniędzy za leczenie w Czechach.

d46dwez

Podziel się opinią

Share

d46dwez

d46dwez