Trwa ładowanie...

NFZ zamyka szlaban do leczenia za granicą

NFZ zamyka Polakom szlaban do leczenia za granicą - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Zdrowia boi się o swój budżet i odmawia finansowania części usług medycznych, które miałyby być finansowane poza Polską.

Share
NFZ zamyka szlaban do leczenia za granicąŹródło: Jupiterimages
d39fb81

Wszystko to dzieje się w kontekście mającej wejść w życie 25 października unijnej dyrektywie transgranicznej. Ma ona ułatwić Polakom leczenie poza krajem. W myśl dyrektywy będzie można leczyć się w dowolnym kraju UE, a NFZ zwróci nam pieniądze w takiej wysokości, w jakiej płacimy za dany zabieg w Polsce. Jeśli usługa za granicą jest droższa, wówczas pacjent dopłaca róż­nicę z własnej kieszeni - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Ministerstwo Zdrowia uzna­ło jednak, że unijna dyrektywa rozsa­dzi jego budżet. W związku z tym szykuje listę usług medycznych, za które nie będzie zwracało pieniędzy. Według "Dziennika Gazety Prawnej", zawiera ona około 100 pozycji.

Pacjent przed wyjazdem będzie musiał po prostu otrzymać zgodę NFZ. Jeśli fundusz odmówi, chory nie otrzyma zwrotu kosztów leczenia. Taką procedurą będą objęte między innymi wszystkie programy lekowe (czyli niestandardowe leczenie drogimi preparata­mi). Być może również bada­nie tomografem, genetyczne i rezonans magnetyczny. Zgoda będzie potrzebna także na wyjazd, który wiąże się z ponad 24-go­dzinnym pobytem w szpitalu.

d39fb81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39fb81