Trwa ładowanie...
dcske5l
bank

Nie będzie nowych bankomatów

Nie masz bankomatu w okolicy? To nie będziesz mieć. Nie przybywa już maszyn z gotówką – wynika z raportu NBP.
Share
Nie będzie nowych bankomatów
Źródło: Jupiterimages
dcske5l

Gdy w poprzednich latach kwartalnie pojawiało się od 300 do 600 nowych maszyn do wypłaty gotówki, tym razem w II kwartale stanęło jedynie 79 nowych bankomatów i ich liczba zatrzymała się na 16 205.

Obniżka prowizji od wypłat z obcych bankomatów jakiej wiosną dokonali MasterCard i Visa zrobiła swoje. Wcześniej, jeśli klient wykonał transakcję w maszynie nie należącej do sieci banku – operatorzy kart: MasterCard czy Visa, płacili właścicielowi bankomatu 3,5 zł, teraz organizacja karciane w zależności od rodzaju karty wykładają jedynie od 1,2-1,6 zł. Obniżka stawki o ponad połowę skutecznie zniechęciła do inwestowania w nowe maszyny. Nowe statystyki pokazują, że niezależni operatorzy bankomatów niemal z dnia na dzień przestali rozwijać sieć.

 (fot. Open Finance)
Źródło: (fot. Open Finance)

Ale każdy kij ma dwa końce. Banki zachęcone obniżonymi prowizjami dużo hojniej niż wcześniej zaczęły oferować klientom darmowe wypłaty gotówki z bankomatów. W efekcie, choć maszyn nie przybywa, to popularność wypłat gotówki z bankomatów rośnie. W II kwartale Polacy wypłacili w ten sposób – 63,7 mld zł (o 10 proc. więcej niż w poprzednim kwartale) i jest to kwota bliska rekordu z III kwartału 2008 roku (63,9 mld zł). Niewiele do rekordu brakło również liczbie transakcji wykonanych w bankomatach od kwietnia do czerwca – prawie 172 mln. Częściej Polacy korzystali z maszyn jedynie w II kwartale 2009 roku, dokonali wówczas 173,6 mln wypłat.

Halina Kochalska, Open Finance

dcske5l

Podziel się opinią

Share
dcske5l
dcske5l