Trwa ładowanie...

Nie kupuj kwiatów na zakończenie roku. Nosowska ma lepszy pomysł na podziękowanie nauczycielom

Prezent dla nauczyciela na koniec roku to obyczaj, który w Polsce ma długą tradycję. Do standardu należą kwiaty, zdarzają się jednak i znacznie droższe upominki, które mogą budzić kontrowersje. Ale w tym roku w niektórych szkołach pedagodzy nie mogą liczyć nawet na kwiatki.

Nie kupuj kwiatów na zakończenie roku. Nosowska ma lepszy pomysł na podziękowanie nauczycielomŹródło: East News, fot: Ryszard Biel/REPORTER
df8z3t9
df8z3t9

Granica między zwyczajowym upominkiem, a niestosownym prezentem, który może być równie dobrze potraktowany jak łapówka dla – było nie było urzędnika państwowego - jest trudna do określenia nawet dla Sądu Najwyższego. A ten już w latach 80. wydał opinię na temat prezentów dla nauczycieli.

Z rozwiązaniem przychodzi Polska Akcja Humanitarna, która proponuje nauczycielom, aby uwrażliwili uczniów na społeczne problemy i zamiast kwiatka prosili o wsparcie dla regionów dotkniętych klęską humanitarną.

Do akcji ”Zamiast kwiatka niosą pomoc” włączyła się m.in. wokalistka zespołu Hey, Katarzyna Nosowska. W mediach społecznościowych zachęca, aby pieniądze, które miałby być przeznaczone na kwiaty dla nauczyciela, przeznaczyć na pomoc dzieciom w Somalii.

- Może darować sobie kupowanie kwiatów, a wdzięczność nauczycielowi okazać używając słowa - bardzo popularnego, a ostatnio rzadko używanego – "dziękuję". Tak, aby to było serdeczne i z serca. Pieniądze zaś przeznaczyć na dzieci z Somalii. Myślę, że to sprawi, że ten dzień stanie się jeszcze piękniejszy. Po pierwsze zaczynają się wakacje, po drugie nauczyciel się ucieszy ze szczerego "dziękuję", a po trzecie przychylimy nieba komuś, kto jest daleko i jest w potrzebie" – argumentuje Nosowska.

df8z3t9

Jak pisaliśmy w money.pl, również sami nauczyciele coraz częściej mówią, że woleliby nie otrzymywać ani ton kwiatów czy kilkunastu opakowań czekoladek, ani tym bardziej drogich prezentów.

Jak zaznacza PAH, nauczyciele mogą włączyć się w ideę zaangażowania i podniesienia świadomości i odpowiedzialności obywatelskiej. W Somalii ponad 6 milionów mieszkańców i mieszkanek zagrożonych jest głodem w związku z utrzymującą się suszą i brakiem żywności. Ponad ćwierć miliona z nich opuściło swoje domy w poszukiwaniu żywności w innych regionach kraju, trafiając często do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych.

Tymczasem co kupuje się nauczycielom w Polsce? Oprócz tradycyjnych czekoladek i słodyczy internauci często piszą o kawie, herbacie i bonach upominkowych. Z droższych opcji pojawia się biżuteria, pióra czy wyjazd do spa. Ekstremalne prezenty to sprzęt RTV/AGD czy zastawa stołowa. Według deklaracji internautów wartość takich prezentów dla nauczycieli potrafi przekroczyć 1,5 tys. zł - o czym pisaliśmy w money.pl.

Tak drogie upominki mogą stać się przyczyną kłopotów nauczycieli z fiskusem. Od darowizn powyżej pewnej wartości trzeba bowiem zapłacić podatek. Dla prezentów od osób spoza najbliższej rodziny limit wynosi co prawda 4902 zł, ale trzeba zsumować wszystkie prezenty z okresu ostatnich 5 lat. Jeśli nauczyciel otrzymuje kosztowny prezent, co roku teoretycznie może przekroczyć ten limit.

Wydaje się jednak, że moda na ostentacyjnie drogie prezenty dla nauczycieli odchodzi do lamusa.

Prezenty dla nauczycieli – miły zwyczaj czy praktyka, z którą należy skończyć? Jak wygląda sprawa dawania prezentów w szkole, do której uczęszcza Wasze dziecko? A jeśli jesteście nauczycielami, to jak sprawa wygląda z waszego punktu widzenia? Piszcie na dziejesie.wp.pl.

df8z3t9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df8z3t9