Trwa ładowanie...
d47kiyt

Nie ma ryzyka, że PGNiG będzie musiało płacić za katarski gaz, którego nie będzie mogło odebrać

02.09. Tarnów (PAP) - W ocenie ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, pomimo opóźnienia przy budowie terminala LNG, nie ma zagrożenia sytuacją, w której PGNiG będzie musiało...

d47kiyt
d47kiyt

02.09. Tarnów (PAP) - W ocenie ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, pomimo opóźnienia przy budowie terminala LNG, nie ma zagrożenia sytuacją, w której PGNiG będzie musiało płacić za gaz z Kataru, którego nie będzie w stanie odebrać.

"W tej chwili jesteśmy na etapie zarządzania tym problemem. Po audycie stwierdzam, że jest on zarządzany i nie przewiduję takiej sytuacji" - powiedział dziennikarzom Karpiński pytany, czy jest zagrożenie, że PGNiG nie będzie mogło odbierać gazu z Kataru, a będzie musiało za niego płacić.

Na początku września MSP miało przedstawić nowy harmonogram prac związanych z budową terminalu LNG, który miał być przygotowany na bazie audytu, jaki na zlecenie resortu przygotowała jedna z firm doradczych.

Karpiński poinformował, że trwają negocjacje z wykonawcą terminalu związane z kwestią rozszerzenia prac i oczekuje, że do połowy września ta kwestia zostanie zamknięta.

d47kiyt

W połowie lipca 2010 roku spółka Polskie LNG, należąca do Gaz-Systemu, podpisała umowę z wykonawcą terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu. Konsorcjum firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski ma wybudować terminal i oddać go do użytku do końca czerwca 2014 r. Zdolność przeładunkowa gazoportu w Świnoujściu ma wynosić 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, czyli ok. jednej trzeciej zużycia gazu w Polsce, z możliwością zwiększenia tej zdolności do ok. 7,5 mld m sześc. LNG rocznie.

Pierwszy statek ze skroplonym gazem z Kataru ma przypłynąć do Świnoujścia w drugiej połowie 2014 roku. Przez 20 lat PGNiG ma kupować od firmy Qatargas 1,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Za budowę terminalu gazu skroplonego odpowiada czterech inwestorów: spółka Polskie LNG, Zarząd Portów Morskich Szczecin - Świnoujście, Urząd Morski w Szczecinie i spółka Gaz-System. Przyłączanie gazoportu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 r.(PAP)

pel/ gsu/ ana/

d47kiyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47kiyt