Trwa ładowanie...
d1z9xdf

Nie należy liczyć na szybkie uzdrowienie gospodarki - Bernanke (opinia)

16.10.Nowy Jork (PAP/Reuters,AP) - Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke oznajmił w środę, że nawet jeśli rządowi uda się przywrócić zaufanie i spokój na...
Share
d1z9xdf

16.10.Nowy Jork (PAP/Reuters,AP) - Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke oznajmił w środę, że nawet jeśli rządowi uda się przywrócić zaufanie i spokój na rynkach finansowych, nie będzie to w stanie niezwłocznie pobudzić gospodarki, która cierpi z powodu trudnych warunków kredytowych.

"Stabilizacja rynków finansowych stanowi nieodzowny pierwszy krok, lecz nawet jeśli uda się to osiągnąć, ożywienie gospodarcze na szerszą skalę nie nastąpi natychmiast" - ostrzegł Bernanke.

"Ograniczając dostępność kredytu dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz władz stanowych, zawirowania na rynkach finansowych stanowią poważne zagrożenie dla stopy wzrostu gospodarczego" - powiedział szef Fed w Nowy Jorku.

d1z9xdf

"Będziemy w dalszym ciągu korzystać z wszelkich narzędzi, jakimi dysponujemy, aby usprawnić funkcjonowanie rynków" - kontynuował. Jak zauważył, właśnie szybka reakcja władz na obecny kryzys odróżnia go od Wielkiej Depresji z lat 30.

Jednocześnie szef amerykańskiego banku centralnego zwrócił uwagę, że presja inflacyjna zmalała, co analitycy odebrali jako zapowiedź kolejnej obniżki stóp procentowych na posiedzeniu Fed po koniec października. Obecnie główna stopa procentowa w USA wynosi 1,5 proc. (PAP)

gsi/ asa/

d1z9xdf

Podziel się opinią

Share
d1z9xdf
d1z9xdf