Trwa ładowanie...

Nie płaciłeś abonamentu? Uważaj! Poczta ściga dłużników

Nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego? To zajrzyj go skrzynki pocztowej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji razem z Pocztą Polską rozpoczęły wielką łapankę na dłużników.

Share
Nie płaciłeś abonamentu? Uważaj! Poczta ściga dłużników
Źródło: Jupiterimages
d2whrh8

Jest o co walczyć, bo Polacy zalegają z płatnościami na niewyobrażalną sumę dwóch miliardów złotych! Ludzie dostają wezwania nawet za 5 lat z rachunkiem na 1,6 tysiąca złotych! Takie listy mogą trafić nawet do trzech milionów Polaków.

Już po wyborach, więc władza może spokojnie głębiej sięgnąć po kieszeni podatników. Na początek przypomniała sobie o tych, którzy uwierzyli Platformie Obywatelskiej w zapowiedzi likwidacji abonamentu RTV i przestali go płacić. Czytelnik Faktu właśnie dostał list z upomnieniem, że musi zapłacić... 1600 złotych, w tym aż 400 złotych odsetek. – Należności te należy wpłacić w ciągu 7 dni – zastrzegają urzędnicy w przysłanym piśmie i grożą wszczęciem egzekucji.

d2whrh8

A to dopiero początek. – KRRiT podpisała w lipcu umowę pilotażową z Pocztą Polską, na mocy której Poczta Polska wysłała do 150 wybranych abonentów zalegających w płatnościach (osób fizycznych i firm)
upomnienie z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania danych o zaległościach do Krajowego Rejestru Długów BIG SA – przyznaje Faktowi Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowy KRRiT. Za chwilę upomnienia dostanie kolejne półtora tysiąca abonentów. A w kolejce czekają aż trzy miliony dłużników.

Urzędnicy żądają spłaty długu od początku 2006 roku, jednak prawnicy, z którymi rozmawiał Fakt, wskazują na wyrok Sądu Najwyższego, który w maju 2009 roku stwierdził, że okres ten wynosi 3 lata. – Obowiązuje 3-letnie przedawnienie z tytułu dochodzenia abonamentu RTV – mówi mecenas Jerzy Naumann.

Poczta Polska upiera się przy swoim. – Zgodnie z polskim prawem przedawnienie należności z tytułu abonamentu RTV mogłoby nastąpić po upływie 5 lat. (...) Jeżeli jednak został uruchomiony tryb egzekucyjny w administracji (upomnienie, tytuł wykonawczy)
, zobowiązanie takie nie przedawnia się i może być egzekwowane także w późniejszym terminie – twierdzą urzędnicy poczty.

Cała prawda o opłatach

1) Jeśli przyjdzie kontroler z poczty, powinieneś go wpuścić
Polskie prawo jest tu niejednoznaczne. Formalnie masz tzw. prawny obowiązek umożliwić kontrolerowi sprawdzenie, czy posiadasz telewizor. Z kolei kontroler nie może wejść do domu bez twojej zgody. Jeśli więc go nie wpuścisz, nie może wejść siłą.

d2whrh8

2) Opłata za kablówkę nie zastępuje abonamentu
Abonament płacisz za „posiadanie odbiornika”, a nie za odbierany sygnał telewizji. To, że płacisz za telewizję kablową, satelitarną oraz platformy cyfrowe, nie zwalnia cię z płacenia opłaty abonamentowej.

3) Dwa telewizory – jeden abonament
Płacisz jeden abonament niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Uwaga! Jeśli nie masz radia w domu, a masz w aucie, też podlega to pod abonament. Inaczej jest w przypadku firm. Ta płaci osobny abonament za każdy odbiornik, także te w firmowych samochodach.

4) Abonament przypisany do osoby a nie mieszkania
Radio lub telewizor rejestruje się na konkretną osobę a nie na mieszkanie. Masz 14 dni od zakupu telewizora lub radia na jego zarejestrowanie w Poczcie Polskiej.

5) Sprzedałeś telewizor, albo się zepsuł, wyrejestruj go
Jeśli pozbyłeś się z domu radia i telewizora, a wcześniej płaciłeś abonament, musisz odbiorniki te wyrejestrować!

d2whrh8

6) TV z komputera to brak abonamentu
Jeśli masz komputer z kartę telewizyjną i oglądasz za jego pośrednictwem telewizję, nie musisz płacić abonamentu.

7) Zaległy abonament można płacić w ratach
Zaległości z tytułu niezapłaconego abonamentu możesz rozłożyć na raty, wniosek należy skierować do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Poczta żąda opłat aż za 5 lat wstecz, prawnicy mówią, że może tylko za 3 lata. Spór nie jest rozstrzygnięty, możesz próbować się odwoływać.

8) Nie płacisz za telewizor babci
Z płacenia abonamentu zwolnionych jest wiele grup społecznych, m.in.: inwalidzi, niepełnosprawni i osoby, które ukończyły 75 lat. Ale uwaga! Zwolnienie nie przysługuje, jeśli z uprawnioną osobą mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym co najmniej dwie osoby, które ukończyły 26. rok życia.
Smutne wyznanie żony Wałęsy: Żałuję, że mąż...

d2whrh8

Podziel się opinią

Share
d2whrh8
d2whrh8