Nie przyjdziesz na rozprawę – wyrok i tak zapadnie

Czasem nieobecność strony na rozprawie upoważnia sąd do wydania orzeczenia zaocznego. Aby tak się stało, muszą jednak być spełnione określone warunki.

21.02.2009 09:21

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli prawidłowo zawiadomiony pozwany nie stawia się na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze w niej udziału, sąd wydaje wyrok zaoczny.

Gdy zachowanie pozwanego jest bierne, sąd uznaje za prawdziwe twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą. Tak się dzieje, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Nieobecny nie ma racji

Twierdzenia zawarte w pozwie budzą uzasadnione wątpliwości, jeżeli zasadne wydaje się np., że nie odpowiadają one w pełni rzeczywistości. Mogą także wskazywać na bezzasadność roszczenia.

W sytuacjach, w których zachodzą wątpliwości co do okoliczności faktycznych, należy przeprowadzić postępowanie dowodowe. Aby je przeprowadzić, mogą być wyznaczane następne posiedzenia sądu.

Jeżeli pozwany w dalszym ciągu nie przychodzi na rozprawę lub mimo że przychodzi, nie bierze w niej udziału, sąd – po przeprowadzeniu postępowania dowodowego – wydaje wyrok zaoczny.

Kiedy sąd nie orzeka zaocznie

Wyrok wydany pod nieobecność pozwanego nie będzie zaoczny, jeżeli ten żądał przeprowadzenia rozprawy mimo swojej nieobecności albo składał już w sprawie wyjaśnienia (nawet niezasadne) ustnie lub na piśmie. Z kolei w razie nieobecności na pierwszej rozprawie także powoda, który nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy pod swoją nieobecność, sąd może zawiesić postępowanie.

Wyłączone jest również wydawanie wyroków zaocznych w sprawach małżeńskich oraz między rodzicami i dziećmi. W tych wypadkach nie można oprzeć rozstrzygnięcia wyłącznie na uznaniu powództwa lub przyznaniu okoliczności faktycznych.

Znaczy to tyle, że zawsze w tego rodzaju sprawach sąd ma obowiązek przeprowadzić postępowanie dowodowe, niezależnie od istnienia lub braku uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem sprawy okoliczności przytoczonych przez powoda.

W razie odwołania

Wyrok zaoczny przeważnie uwzględnia powództwo. Może się jednak zdarzyć, że je oddali. Taki wyrok sąd uzasadnia, jeżeli powództwo zostało oddalone w całości lub w części, a powód zażądał uzasadnienia w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku, bądź też gdy powód, który żądania takiego nie zgłosił, wniesie apelację w przepisanym terminie.

Wyroki zaoczne doręcza się z urzędu obu stronom z pouczeniem o przysługujących im środkach zaskarżenia. Powodowi od wydanego oddalającego wyroku zaocznego przysługuje apelacja.

Pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku. W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. Sprzeciw złożony po terminie oraz taki, którego braków strona w wyznaczonym terminie nie uzupełniła, a także sprzeciw nieopłacony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. Odrzucenie następuje w postanowieniu, które doręcza się z urzędu. ∑

Płaci pozwany

Koszty rozprawy zaocznej i sprzeciwu ponosi pozwany, choćby następnie wyrok zaoczny został uchylony, chyba że niestawiennictwo pozwanego było niezawinione lub nie dołączono do akt nadesłanych do sądu przed rozprawą wyjaśnień pozwanego.

Piotr Rola

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)