Trwa ładowanie...

"Nie wolno budować kapitału politycznego na życiu"

Wtedy kiedy jest trudna sytuacja, kiedy są wybory, wszczynanie takiego tematu jak eutanazja jest naprawdę dużym, bardzo dużym błędem. Powiem mocno – na życiu, na ochronie życia nie wolno budować kapitału politycznego, bo to nie jest działanie etyczne - powiedział w "Sygnałach Dnia" wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra z Prawa i Sprawiedliwości.

"Nie wolno budować kapitału politycznego na życiu"Źródło: Jupiterimages
db3zigq
db3zigq

"Sygnały Dnia": Panie marszałku, premier Donald Tusk zachęcił do dyskusji na temat aborcji, na temat in vitro, na temat eutanazji również. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził, że rząd powinien zajmować się jednak zupełnie innymi sprawami, a nie dyskusją na przykład na temat eutanazji, bo to będzie prowadziło do ideologicznej wojny. Czy pan podziela tę opinię?

Krzysztof Putra: Tak, ja podpisuję się w stu procentach pod tymi słowami, bo naprawdę nie wypada w ogóle, jeśli mowa jest o eutanazji, tego tematu podnosić, bo godne umieranie to jest coś absolutnie ważnego, a eutanazja to inaczej mówiąc to jest zabijanie. To my się na to nie zgodzimy nigdy, a wszczynanie tego tematu jest niepoważne. W obliczu, kiedy Polska wymaga dużej współpracy w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu, o tym dzisiaj powinniśmy rozmawiać, nad tym powinniśmy się zastanawiać, jakie zastosować reguły w polityce, jak pracować w polskim parlamencie na rzecz polskiej gospodarki, a nie wszczynać następnej awantury, awantury, która niewątpliwie doprowadzi do kłótni głębszej w polskim parlamencie i nie tylko, i to może rzutować bardzo źle na to, co dzisiaj jest najważniejsze – na przeciwdziałanie kryzysowi. Mam nadzieję, że pan Donald Tusk zrobił to w jakiś sposób nieopatrzny i się z tego szybko wycofa.

Panie marszałku, powiedział pan „my się na to nie zgodzimy nigdy”. Mówiąc „my” miał pan na myśli Prawo i Sprawiedliwość rozumiem.

- Tak. Prawo i Sprawiedliwość. Eutanazja w Polsce jest zakazana i tak musi pozostać.

Pan premier powiedział, że tematy nie mogą mieć partyjnego koloru, to nie mogą być dyskusje, w których rząd jest za, a opozycja przeciw. A konieczność czy potrzebę tego rodzaju dyskusji widzą nie tylko politycy Platformy Obywatelskiej, ale widzą także zwykli obywatele – ponad jedna trzecia uważa wręcz, że na przykład eutanazja powinna być dozwolona, dopuszczona w jakiejś formie.

- Tak, ale myślę, że to jest taka trochę dyskusja na zasadzie pewnego odruchu, bo gdzieś się takie sytuacje pojawiają na świecie, i tutaj występuje taki odruch. Ale gdybyśmy weszli w położenie własne, czy na przykład żona, mąż, dziecko, najbliższa rodzina znajduje się w takiej sytuacji, no, naprawdę o tym nie można rozmawiać w sposób absolutnie pochopny, nie można pochopnych stawiać wniosków, trzeba się pokłonić nad życiem w sposób należyty, życie trzeba...

db3zigq

No ale przecież nikt nie proponuje pochopnej rozmowy, pochopnej dyskusji, panie marszałku.

- Panie redaktorze, to jest naprawdę pochopne, dlatego że jesteśmy w przeddzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ja pamiętam ten czas początku lat 90., jak się kapitał budowało na kwestiach absolutnie związanych z moralnością, etyką. Wtedy, kiedy jest trudna sytuacja, kiedy są wybory, wszczynanie takiego tematu jest naprawdę dużym, bardzo dużym błędem. Powiem mocno – na życiu, na ochronie życia nie wolno budować kapitału politycznego, bo to nie jest działanie etyczne. Postawiłbym tutaj mocną kropkę.

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq