Nie zapłacisz abonamentu, skarbówka może potrącić z konta

Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pokazują, że tylko co trzeci Polak wywiązuje się z obowiązku abonamentowego. W przypadku tych, którzy zaniedbują ten obowiązek, skarbówka może sięgnąć po pieniądze sama - wskazuje portal biznes.interia.pl.

Nie zapłacisz abonamentu, skarbówka może potrącić z konta
Nie zapłacisz abonamentu, skarbówka może potrącić z konta
Źródło zdjęć: © Pexels
oprac. NBU

Stawki abonamentu RTV zależne są od rodzaju posiadanych urządzeń. Wynoszą: 27,30 zł miesięcznie za telewizor (lub radio i telewizor) oraz 8,70 zł miesięcznie za samo radio. To, czy płacimy abonament, kontrolowane jest przez Pocztę Polską. Jeśli kiedyś opłacaliśmy abonament i przestaliśmy to robić, poczta o tym wie - wskazuje serwis biznes.interia.pl.

Osoby zarejestrowane na Poczcie Polskiej muszą regulować abonament do 25. dnia każdego miesiąca (opcją jest również opłacanie składki z góry za cały rok, co daje 10 proc. zniżki).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie

Ci, którzy nie płacą abonamentu, ale posiadają zarejestrowane urządzenia, mogą otrzymać z poczty wezwanie do zapłaty bez konieczności wizyty kontrolerów w domu. Po weryfikacji w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej jako osoba zarejestrowana, lecz niepłacąca, automatycznie otrzymuje się wezwanie do zapłaty.

Gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty, mamy 7 dni na uregulowanie zaległości. W wypadku braku spłaty w terminie, sprawę przekazuje się do urzędu skarbowego - co może skutkować zajęciem części pieniędzy z naszego konta. Skarbówka może egzekwować długi przez zajęcie rachunku bankowego, nadpłaty podatku, emerytury, pensji lub za pośrednictwem komornika - przypomina portal biznes.interia.pl.

Jednak nie wszyscy są zobowiązani do płacenia abonamentu RTV. Osoby, które mają ukończone 75 lat, zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani wojenni lub wojskowi będący inwalidami, a także osoby powyżej 60. roku życia, otrzymujące emeryturę poniżej 50 proc. średniego wynagrodzenia, są zwolnione z tego obowiązku.

Źródło artykułu:WP Finanse
rtvabonament rtvkrajowa rada radiofonii i telewizji

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (41)