Trwa ładowanie...

Nie zdążyłeś z przelewem przed 1 listopada? Na szczęście jest rozwiązanie awaryjne

1 listopada to dzień wolny od pracy, dlatego terminowe płatności należy zlecić wcześniej. Może się jednak zdarzyć, że przeoczymy ostatnią wtorkową sesję rozliczeniową systemu Elixir. Co zrobić, by przelew został zrealizowany jeszcze 31 października, a nie dopiero 2 listopada?

Nie zdążyłeś z przelewem przed 1 listopada? Na szczęście jest rozwiązanie awaryjneŹródło: Fotolia, fot: Dron
d33yhrt
d33yhrt

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce.

Rozliczenie zleconych transakcji odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9.30, 13.30 i 16.00.

- Rozliczenia realizowane są od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy - tłumaczy Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR. - W związku z tym przelewy, które zlecimy 31 października po godzinie 16.00, trafią na konta odbiorców 2 listopada - wyjaśnia.

Wideo: Alior Bank stawia na rozwiązania mobilne i internetowe

Co jednak zrobić, gdy minęła szesnasta, a nasz przelew musi "przejść" jeszcze we wtorek? Na szczęście istnieje rozwiązanie awaryjne.

d33yhrt

Gdy chcemy mieć pewność, że pieniądze po kilku sekundach znajdą się na rachunku odbiorcy, możemy skorzystać z usługi przelewów natychmiastowych Express Elixir,

Express Elixir działa 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę, czyli nawet w święta. Niestety nie każdy bank udostępnia tę usługę.

Ile to kosztuje?

W banku PKO BP opłata dla klientów indywidualnych wynosi 4,99 zł, o ile przelew jest wykonywany przez internet lub aplikację IKO. Małe i średnie firmy płacą 10 zł.

Choć Express Elixir został przez KIR wprowadzony już w 2012 roku, PKO BP udostępniła tę usługę dopiero w zeszłym tygodniu.

d33yhrt

W przypadku banku BZ WBK za przelew Express Elixir naliczana jest opłata 10 zł. Z kolei ING Bank Śląski nalicza opłatę 5 zł w przypadku wszystkich klientów, jeśli przelew wykonują przez internet.

KIR został powołany 25 lat temu z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce.

Za pośrednictwem wprowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.

d33yhrt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33yhrt