Trwa ładowanie...
d2rdi9h
grupa wyszehradzka
30-01-2005 20:55

Nieformalne spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Członkowie prezydiów komisji europejskich
państw Grupy Wyszehradzkiej zdecydowali podczas odbywającego się w
weekend nieformalnego spotkania o zacieśnieniu współdziałania
m.in. w zakresie likwidacji barier w swobodnym przemieszczaniu się
pracowników w Unii Europejskiej - poinformował przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, Robert
Smoleń (SLD).

d2rdi9h
d2rdi9h

Członkowie prezydiów komisji europejskich państw Grupy Wyszehradzkiej zdecydowali podczas odbywającego się w weekend nieformalnego spotkania o zacieśnieniu współdziałania m.in. w zakresie likwidacji barier w swobodnym przemieszczaniu się pracowników w Unii Europejskiej - poinformował przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, Robert Smoleń (SLD).

Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji i Węgier odbywało się od piątku do niedzieli w Zakopanem.

Smoleń podkreślił, że w wielu kwestiach państwa Grupy mają podobne poglądy i stanowiska. Są to m.in. zagadnienia nowej perspektywy finansowej - wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013, strategii lizbońskiej, czyli programu tworzenia w europie innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki oraz likwidacji barier w swobodnym przemieszczaniu się pracowników i podejmowaniu przez nich pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Smoleń dodał, że na spotkaniu zdecydowano, że jeżeli w którymś z państw Grupy będzie naruszana zasada pomocniczości, państwa do niej należące będą się o tym wzajemnie informować. _ Zasada ta, zapisana w traktacie konstytucyjnym, daje parlamentom narodowym prawo zablokowania jakiejś inicjatywy legislacyjnej Komisji Europejskiej, jeżeli jedna trzecia parlamentu stwierdzi, że unia za bardzo wkracza w kompetencje, które powinny być w gestii państw _ - wyjaśnił Smoleń.

d2rdi9h

Poinformował, że pojawiła się również inicjatywa by na spotkaniu przewodniczących komisji, które odbędzie się 9 lutego w Luksemburgu, zaproponować stworzenie specjalnej możliwości udziału dla Ukrainy. (Spotkania przewodniczących komisji z 25 krajów organizowane są cztery razy w roku).

Uczestnicy spotkania przyjęli komunikat, w którym wstępnie oceniono plan legislacyjny Komisji Europejskiej, czyli wykaz aktów prawnych, jakie komisja będzie proponować państwom członkowskim. Wyrażono w nim poparcie dla zapisanych tam priorytetów m.in. realizowania strategii lizbońskiej i zapewnienia obywatelom europy bezpieczeństwa. Zaznaczono jednak, że "trzeba dopilnować" by podejmowane przez komisję działania w pierwszej kolejności dotyczyły zagadnień priorytetowych.

Uczestnicy rozmów postanowili organizować takie spotkania cyklicznie. Najbliższe, na zaproszenie Słowaków odbędzie się na początku kwietnia w Bratysławie. Kolejne zimą przyszłego roku w Czechach.

d2rdi9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdi9h