Trwa ładowanie...
d45i5zz
Parkiet
Gospodarka

Niełatwa przeprawa reformy finansowej

To była długa walka przeciwko obrońcom status quo na Wall Street, ale dzisiejsze głosowanie stanowi zwycięstwo każdego Amerykanina, w którego uderzyła bezmyślność i nieodpowiedzialność sektora finansowego – oświadczył w środę wieczorem prezydent USA Barack Obama.
Share
Niełatwa przeprawa reformy finansowej
Źródło: AFP
d45i5zz

Tego dnia Izba Reprezentantów przyjęła stosunkiem głosów 237 do 192 szeroko zakrojoną reformę regulacji finansowych.

Sukces administracji Obamy wciąż jednak nie jest kompletny. Głosowanie nad reformą, której kompromisową wersję obie izby Kongresu uzgodniły w ubiegłym tygodniu, z powodu śmierci jednego członka odłożył Senat. Ustosunkuje się do ustawy najwcześniej 12 lipca. Nie będzie więc ona – jak oczekiwano – gotowa do podpisania przez prezydenta przed Dniem Niepodległości (4 lipca).

Analitycy nie spodziewają się, aby opóźnienie zmieniło wynik głosowania. Najprawdopodobniej ustawa regulacyjna uzyska 60-proc. poparcie konieczne do jej przeforsowania. Niewykluczone jednak, że zostanie nieco złagodzona. Demokraci, którzy mają w Senacie 58 miejsc, muszą bowiem przekonać do reformy co najmniej dwóch z czterech republikanów, którzy popierali jej wcześniejsze wersje, lecz obecnie deklarują niezdecydowanie.

d45i5zz

Ustawa regulacyjna przewiduje m.in. przeniesienie handlu większością derywatów na regulowane rynki, utworzenie agencji ochrony konsumentów instytucji finansowych, ustanowienie procedur uporządkowanej likwidacji niewypłacalnych banków oraz częściowe zakazanie im handlu papierami wartościowymi na własny rachunek. Rozwiązania te mają zapobiec powtórce kryzysu finansowego. Republikanie wskazują jednak, że nowe regulacje nadmiernie skrępują sektor finansowy, co może osłabić gospodarkę.

PARKIET
Grzegorz Siemionczyk

d45i5zz

Podziel się opinią

Share
d45i5zz
d45i5zz