Trwa ładowanie...
dkyt4mq

Niemcy: przybywa pracujących emerytów

W Niemczech z roku na rok przybywa seniorów, którzy mimo pobieranych emerytur nadal pracują. Dlaczego? Opinie są podzielone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Lewica uważa, że należy wprowadzić minimalną emeryturę, by seniorzy nie musieli pracować
Niemcy. Lewica uważa, że należy wprowadzić minimalną emeryturę, by seniorzy nie musieli pracować (Deutsche Welle, Fot: -)
dkyt4mq

Coraz więcej niemieckich emerytów pracuje – wynika z danych ministerstwa pracy w Berlinie. W 2018 roku ok. 1,445 mln emerytów (8 procent) było czynnych zawodowo. W roku 2000 odsetek ten wynosił jeszcze tylko 3 proc.

Prawie połowa z zatrudnionych emerytów pracuje w minimalnym wymiarze godzin. Jedna czwarta ma pracę z pełnymi świadczeniami na ubezpieczenie społeczne. Podobny odsetek pracujących wykonuje wolne zawody lub prowadzi własną działalność gospodarczą.

dkyt4mq

Ministerstwo: taki styl życia

Resort pracy – jak poinformował jego rzecznik – przewiduje, że zjawisko to będzie się nasilać. Tłumaczy to po części zmianami stylu życia, aktywnością osób starszych, chęcią utrzymywania kontaktów zawodowych i satysfakcją płynącą z pracy. Nie bez znaczenia są także względy finansowe – wyjaśnia rzecznik.

Obejrzyj: Ekspert ostro. "Trzynastka na stałe? Najlepiej przed wyborami"

Trendowi temu sprzyja fakt, że roczniki obecnych emerytów należą do roczników wyżu demograficznego. Zdaniem ministerstwa pracy emerytów zachęcają też wprowadzone ułatwienia w przedłużeniu swojej pracy zawodowej. Od 2017 roku niemieccy emeryci mogą w wieku 63 lat iść na emeryturę pomostową czyli pracować w niepełnym wymiarze godzin i uzupełniać te dochody po części świadczeniami emerytalnymi.

dkyt4mq

Winny brak środków

Inaczej ministerialne dane analizuje opozycyjna partia Lewica. Dla niej na pierwszym miejscu motywem aktywności zawodowej seniorów jest brak pieniędzy. – Jeśli jedna trzecia seniorów po osiągnięciu wieku emerytalnego musi pracować przez pierwsze trzy lata, bo ich świadczenia nie starczają na życie, potrzeba jak najszybciej ustalić minimalną gwarantowaną emeryturę – oświadczył Joerg Schindler z partii Lewica. Jego ugrupowanie domaga się, by minimalna emerytura dla każdego wynosiła co najmniej 1050 euro miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkyt4mq

Podziel się opinią

Share
dkyt4mq
dkyt4mq