Trwa ładowanie...
d6ienjq

Niemcy spodziewają się niższej niż polski resort pracy imigracji zarobkowej z Polski (opinia)

10.03. Warszawa (PAP) - Niemieckie prognozy liczby Polaków wyjeżdżających do pracy w Niemczech są niższe niż polskie, na poziomie 45-90 tys. rocznie - powiedziała PAP Ulrike Geith,...

d6ienjq
d6ienjq

10.03. Warszawa (PAP) - Niemieckie prognozy liczby Polaków wyjeżdżających do pracy w Niemczech są niższe niż polskie, na poziomie 45-90 tys. rocznie - powiedziała PAP Ulrike Geith, kierownik referatu ds. polityki społecznej i zatrudnienia ambasady RFN w Polsce. Mateusz Gaczyński z departamentu rynku pracy MPiPS podtrzymał w rozmowie z PAP prognozę resortu, według której w ciągu 3 lat do pracy w Niemczech wyjedzie 300-400 tys. Polaków.

"Instytut Kształcenia Zawodowego przygotował opracowanie dotyczące efektów otwarcia naszego rynku pracy dla obywateli nowych państw członkowskich. Ciężko jednak sformułować dokładną prognozę, poruszamy się w strefie przypuszczeń. Uważamy jednak, że liczba Polaków, która wyemigruje za pracą do Niemiec będzie niższa niż mówią polskie szacunki. Myślę, że będzie to 45-90 tys. osób rocznie. To prognozy na II połowę 2011 i cały 2012 roku. Na początku poziom będzie wyższy, ludzie chętniej będą szukać pracy, z czasem skala wyjazdów będzie się zmniejszać" - powiedziała w czwartek PAP Geith.

Dodała, że wyjeżdżać będą przede wszystkim osoby z niższym wykształceniem.

"Dla osób z wyższymi kwalifikacjami niemiecki rynek pracy jest otwarty do 2009 roku. Teraz należy spodziewać się wyjazdów głównie tych osób, które wcześniej nie miały takiej możliwości" - dodała.

d6ienjq

Rynki pracy w Niemczech i Austrii zostaną w pełni otwarte dla Polaków 1 maja 2011 r.

Zdaniem Mateusza Gaczyńskiego, zastępcy dyrektora departamentu rynku pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, skala emigracji zarobkowej będzie większa i w ciągu 3 lat do Niemiec wyjedzie 300-400 tys. Polaków.

"Uważamy, że w ciągu 3 lat do Niemiec wyjedzie 300-400 tys. osób. W pierwszych miesiącach po otwarciu rynku należy się spodziewać zwiększonej skali wyjazdów. Należy jednak pamiętać, że część tych osób szybko wróci do Polski, gdyż nie uda im się tam zaaklimatyzować. Na pewno otwarcie rynku nie odbije się na wysokości stopy bezrobocia w maju - liczba osób wyjeżdżających stanowić będzie ułamek procenta" - powiedział PAP Gaczyński.

"Emigracja do Austrii i Szwajcarii będzie znacznie mniejsza. To będzie maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, bliżej 10 tys., na każdy z tych rynków. W Szwajcarii nie ma zapotrzebowania na Polaków, a i Polacy nie są zainteresowani pracą w Szwajcarii. Natomiast austriacki rynek jest dość mały i już +zajęty+ przez Węgrów i Czechów" - dodał Gaczyński.

Na początku marca wiceminister pracy Marek Bucior napisał w odpowiedzi na interpelację poselską, że w ciągu 3 lat na emigrację zarobkową do Niemiec może wyjechać 300-400 tys. Polaków.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ asa/

d6ienjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ienjq