Trwa ładowanie...
dowqqgv
IAR
zasiłki na dzieci

Niemcy też mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom

Na polskie dzieci, które zostały w ojczyźnie i nie wyjechały z rodzicami za granicę, w całej Unii wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Najwięcej w Niemczech - ponad 44 tysiące.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy też mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom
(PAP, Fot: PAP/Radek Pietruszka)
dowqqgv

Niemcy, podobnie jak Wielka Brytania, mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom. Zapowiedziała to kanclerz Angela Merkel.

Porozumienie Unii z Londynem przewiduje, że każdy kraj będzie mógł zmniejszyć świadczenia wypłacane unijnym pracownikom, jeśli ich dzieci nie mieszkają z nimi, lecz zostały w ojczyznach. Kompromis wynegocjowany został na zakończonym w piątek w nocy unijnym szczycie.

Po spotkaniu europejskich liderów Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że skoro każdy kraj ma prawo do zmniejszenia zasiłków na dzieci, to i rząd w Berlinie zajmie się tą sprawą. - Możemy to rozważyć i przeprowadzić wyliczenia. Na pewno Niemcy wypłacają bardzo dużo zasiłków na dzieci unijnym pracownikom w porównaniu z innymi krajami - powiedziała niemiecka kanclerz.

dowqqgv

Na polskie dzieci, które zostały w ojczyźnie i nie wyjechały z rodzicami za granicę, w całej Unii wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Najwięcej w Niemczech - ponad 44 tysiące. Jeśli więc Berlin zdecyduje się skorzystać z porozumienia z Wielką Brytanią, wtedy Polacy stracą część zasiłków na dzieci.

Polsce udało się jedynie przeforsować, że te straty będą mniejsze, niż pierwotnie zakładano. Podczas unijnego szczytu ustalono, że zasiłki będą obniżone nie tylko do poziomu życia w kraju, w którym mieszkają dzieci, ale także do poziomu tamtejszych świadczeń.

Nowe zasady obejmą tych Europejczyków, którzy w przyszłości zdecydują się na pracę w innym unijnym kraju. Ci, którzy już teraz pracują, otrzymają zmienione świadczenia po 2020 roku. Niemcy są drugim krajem, który poinformował, że może skorzystać z porozumienia z Wielką Brytania i zmniejszyć zasiłki na dzieci. Wcześniej zrobiła to Dania.

dowqqgv

Podziel się opinią

Share

dowqqgv

dowqqgv