Niemcy wolą tankować w Polsce. Oto efekty niższej akcyzy
Wraz z obiecanym w ramach tarczy antyinflacyjnej obniżeniem akcyzy na paliwa, Polska stała się istnym rajem dla naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy wybierają polskie stacje paliw, ponieważ im się to zwyczajnie opłaca. "Nadzieje na tanią benzynę w Niemczech wydają się obecnie próżne" - piszą tamtejsze media.
Na mocy decyzji o obniżeniu akcyzy na benzynę do minimalnego poziomu, jaki dopuszcza Unia Europejska, ceny na polskich stacjach zaczęły wyraźnie spadać. To z kolei odnotowują media w Niemczech, które już teraz piszą o "raju turystycznym" nad Wisłą. W Polsce tankowanie ma się po prostu opłacać.
Skutki decyzji rządu
Przypomnijmy, że od 20 grudnia 2021 roku do 20 maja 2022 roku wysokość akcyzy na paliwo została obniżona w Polsce do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, a od 1 stycznia do 31 maja 2022 paliwa - zgodnie z zapowiedzią polskiego rządu - mają być zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej i opłaty emisyjnej.
Portal Kreiszeitung.de wspomniał na swoich łamach słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił o "dużym programie obniżania podatków, aby złagodzić skutki inflacji" koncepcji, "z której mogą skorzystać również obywatele Niemiec".
Nowy kanclerz Niemiec. Sikorski boi się ataków PiS
Według przewidywań autora ceny benzyny w Europie nadal będą rosnąć, a po kolejnych obniżkach cen od nowego roku "tylko w jednym kraju benzyna pozostanie tania" - i będzie nim Polska.
Swoją analizę przeprowadził również niemiecki "Bild". Według wyliczeń bulwarówki zatankowanie w Polsce 50 litrów oleju napędowego daje oszczędność rzędu 14 euro. W przypadku tankowania benzyny super może to być 21 euro.
O krok dalej poszedł dziennik "Maerkische Allgemeine", który z myślą o rodzimych kierowcach Dziennik opublikował słowniczek podstawowych nazw paliw na polskich stacjach benzynowych, aby tankujący "uniknęli przypadkowego wlania niewłaściwego paliwa do baku".