Trwa ładowanie...
d3xwrml
d3xwrml
Dom Maklerski BZ WBK

Niemrawe rozpoczęcie nowego tygodnia

Pierwsza w tym tygodniu sesja na warszawskim parkiecie nieco rozczarowała, bo nie dostarczyła zbyt wielu emocji. Po zdobyciu w piątek wyraźnej przewagi przez stronę popytową, co w konsekwencji zaowocowało ustanowieniem nowych tegorocznych maksimów przez główne indeksy, dzisiejsze notowania przyniosły ponownie małą wędrówkę indeksów na północ.
Share
d3xwrml

W pierwszej części notowań nikomu nie udało się osiągnąć przewagi, przez co - podobnie jak inne parkiety europejskie - WIG20 oscylował w okolicach piątkowego szczytu. Niewielkiej zmienności nie poprawiły dane o wyższej inflacji w lutym w strefie euro, co mogło okazać się skutecznym impulsem do skorygowana ostatniego impulsu wzrostowego. Nic z tych rzeczy się nie wydarzyło, przeciwnie nie najgorszy wynik stress-testów irlandzkich banków na tyle uspokoił nastroje w Europie, że w Warszawie pojawił się nieco bardziej zdecydowany popyt na wybranych dużych spółkach. W efekcie około południa WIG20 zanotował dzienne maksimum, ale nawet wtedy skala wzrostu nieznacznie przekroczyła pół procent. Niezdecydowanie i brak wzrostów amerykańskich indeksów ostatecznie przesądziły o tym, że WIG oraz WIG20 zdołały utrzymać zaledwie symboliczne plusy odpowiednio 0,18 i 0,21 procent. Obroty nie mogły zachwycić - przekraczając nieznacznie 1,1 miliarda z złotych.

Kupujący na nowe szczyty próbowali wypychać przede wszystkim akcje PKNOrlen (0,62%) oraz KGHM (1,1%), które w trakcie dnia nadbijały swoje dotychczasowe maksima, jednak wskutek słabszej końcówki sukces okazał się jedynie połowiczny. Obie spółki z powodzeniem gonił Lotos (2,2%), któremu pomaga fakt, że w tym roku najprawdopodobniej nie będą sprzedawane udziały należące do Skarbu Państwa. Zainteresowanie zagranicznych inwestorów innymi branżami było dzisiaj zauważalnie mniejsze, a po dodatniej stronie rynku znajdowały się miedzy innymi kursy największych banków. W związku z zakończonym wezwaniem na akcje BZWBK i ograniczeniem m.in. ich cech płynnościowych po sesji 5 kwietnia zostaną one zastąpione przez walory BHW w składzie WIG20. Te ostatnie, dyskontując ten fakt, rosły dzisiaj ponad 1 procent i zakończyły sesję najwyżej od 2007 roku. Za liderami ponownie nie mogły nadążyć akcje spółek budowlanych oraz korygujące ostatnie wzrosty akcje TPSA, TVN oraz Asseco Polska.

Na szerokim rynku kolejny raz dynamicznie rósł kurs PPS, co przy braku innych informacji można łączyć z funkcjonowaniem w branży rolno-spożywczej, która cieszy się wciąż zwiększonym zainteresowaniem inwestorów. Ponadto pozytywnie na tle stawki papierów zachowały się między innymi akcje Rafako, Jago, Wasko, Mostostalu Zabrze oraz Petrolinvestu, który szykuje się do emisji akcji. Outsiderami były dzisiaj z kolei walory Enei, których kurs spadł aż o 6 procent, co można wiązać z przedłużającym się procesem poszukiwania dla spółki inwestora przez Skarb Państwa. Wyraźniej osłabił się również kurs Midasa, na co wpływ miały prasowe doniesienia o możliwej konieczności zwrotu przez jego spółkę zależną kwot wynikających z wcześniejszych umów zawieranych przy, jak się okazało nieudanej, próbie zbudowania grupy telekomunikacyjnej. Styl handlu na dzisiejszej sesji nie różnił się w istotny sposób od tego, co obserwowaliśmy w piątek. Faktycznie w dniu dzisiejszym szerokość rynku była jeszcze węższa, przez co pojawił się
problem utrzymania nawet skromnych wzrostów. O ile zmiany indeksów sugerują neutralną ocenę dzisiejszej sesji, to sam przebieg notowań i jej statystyka (48 procent spółek straciło na wartości przy wzroście 37 procent) wskazują na pewne negatywne symptomy, których lekceważyć nie można. Tradycyjnie główne barometry po wybiciu się na nowe szczyty mają poważne trudności z kontynuacją wzrostów, co przy braku kapitału może szybko skusić stronę podażową do przejęcia inicjatywy i zanegowania pozytywnych sygnałów płynących z wyznaczenia nowych szczytów.

d3xwrml

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3xwrml

Podziel się opinią

Share
d3xwrml
d3xwrml