Niepokojące dane Eurostatu

Peryferia strefy euro mają kolejny powód do zmartwień - polityka oszczędności, która budzi coraz większe niezadowolenie wśród tamtejszych społeczeństw - nie zdaje egzaminu.

Niepokojące dane Eurostatu
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

23.07.2013 10:50

Relacja długu do PKB wzrosła w I kwartale 2013 r. w przypadku Portugalii do 127,2 proc. (to o 15 p.p. więcej, niż w analogicznym okresie rok temu), Hiszpanii do 88,2 proc. (rok wcześniej było to 73 proc.), Włoch do 130,3 proc. (wzrost o blisko 7 p.p.), a Grecji do 160,5 proc. wobec 136,5 proc. rok wcześniej. Reasumując, dla całej strefy euro ta relacja zwiększyła się przez rok do 92,2 proc. PKB z 88,2 proc. PKB.

Inwestorzy zbytnio nie przejęli się tymi publikacjami Eurostatu, które ujrzeliśmy wczoraj po południu. Tylko, że to mocny sygnał, że w długim okresie strefa euro będzie mieć poważny problem. Niewykluczone, że zaczniemy to dyskontować już na jesieni, kiedy nasilą się obawy o kraje PIIGS. Uwagę będzie przykuwać Portugalia, gdyż od jakiegoś czasu spekuluje się o przygotowywanym nieoficjalnie projekcie drugiego bailoutu – problemem w jego realizacji może być jednak sytuacja polityczna w Lizbonie. Wprawdzie wczoraj prezydent zarzucił swój projekt rządu jedności narodowej, który miałby dotrwać kilka miesięcy do czasu przeprowadzenia wcześniejszych wyborów, to nie oznacza to bynajmniej, że obecne władze będą mieć silny mandat do kontynuacji procesu reform. Na celowniku będzie też Hiszpania, gdzie premier Rajoy będzie musiał coraz częściej odpierać zarzuty dotyczące nielegalnego finansowania jego ugrupowania kilka lat temu – to jeszcze bardziej osłabi jego pozycję polityczną i zmniejszy chęć do przeprowadzenia
koniecznych reform. Uwagę będą przykuwać też Włochy, gdyż rząd Enrico Letty wydaje się być zbyt słaby do przeprowadzenia odważnych decyzji. Główną uwagę mediów może jednak przykuć znów Grecja, gdzie zanosi się na kolejny już bailout (spekuluje się, że Ateny mogą potrzebować co najmniej 10 mld EUR dofinansowania). Dlaczego te problemy nie wpływają na rynek już teraz? To wynika z nieco pokrętnej logiki rynku, który zakłada, że problemy PIIGS będą chowane pod dywan do 22 września, kiedy to zaplanowane zostały wybory do niemieckiego Bundestagu. To jednak może się nie udać – wydaje się, że euro zacznie słabnąć już w II połowie sierpnia, kiedy to nie będzie już powodów do kontynuacji obserwowanego w ostatnim czasie osłabienia się dolara.

Informacją ostatnich godzin nie stały się jednak dane Eurostatu, a słowa chińskiego premiera Li Keqianga. Przyznał on, że rząd nie dopuści do spadku PKB poniżej 7 proc. w tym roku, co może sugerować, że byłby skłonny do wdrożenia nowych działań stymulacyjnych. Tylko, że w obliczu przeinwestowania gospodarki, nadal rosnącej bańki na rynku nieruchomości i ukrywanym ryzyku złych długów w bankach, takie możliwości są mocno ograniczone. Słowa Li Keqianga należy, zatem odebrać w kategorii wewnętrznej gry chińskich polityków – kilka dni temu minister finansów nie wykluczał przecież spowolnienia PKB do 6,5 proc. i dawał do zrozumienia, że rząd nie ma w planach stymulacji fiskalnej w tym roku. Reasumując, ostatnie informacje z Chin nie zmniejszają obaw związanych z jutrzejszą (o godz. 3:45 w nocy) publikacją HSBC/Markit dotyczącą wstępnych szacunków indeksu PMI dla przemysłu. W czerwcu był to spadek do 48,2 pkt. z 48,3 pkt. Teraz wydaje się, że w obliczu niepewności związanej z perspektywami dla chińskiej gospodarki,
inwestorzy mogą już uwzględniać podobną zniżkę i tylko głębsze tąpnięcie indeksu (poniżej 48 pkt.) mogłoby wywołać większą nerwowość na rynkach.

Tak, czy inaczej, jutrzejsze odczyty PMI z Chin i strefy euro, mogą powstrzymywać uczestników rynku przed otwieraniem nowych pozycji – zwłaszcza, że EUR/USD oscyluje wokół ważnych 1,32, a koszyk BOSSA USD wokół kluczowego wsparcia na 69,60 pkt.

W przypadku EUR/USD ważne wsparcie to nadal wymieniana wczoraj po południu strefa 1,3160-80, a opór to rejon 1,3240. Jego złamanie będzie oznaczać zwyżkę do 1,3280-1,3300. I wydaje się to być bardziej preferowany scenariusz na najbliższe dni.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31671/20130723_raport_dzienny_fx.pdf )

Marek Rogalski
główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
marek rogalskiwalutynotowania walut
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)